וול סטריטניתוח פונדמנטלי

סקירת שווקים לקראת החלטת הריבית

ביום רביעי הקרוב, בשעה 21:00 (שעון ישראל) בנק הפדרל רזרב יפרסם את החלטת הריבית שלו.
חצי שעה לאחר מכן יושב הראש של הפד ידבר על המצב בשווקים ועל מדיניות הריבית להמשך השנה וגם על התערבות הפד בשווקי הריביות, ובעיקר בשוק הריפו.

להלן סקירה על שני השווקים העיקריים המושפעים מהחלטת הריבית-שוק המניות (s&p500) ושוק האג"ח הממשלתי של ארה"ב. המצב כיום:

שוק המניות:
כיום במחיר 323.5 בspy (תעודת הסל העוקבת אחרי מדד ה-s&p500) מכפיל הרווח הממוצע בשוק הוא 24.4, מה שמייצג 4% אחוז ממוצע לשנה.

שוק האג"ח:
כיום האג"ח 10 שנים, שהוא מדד התשואה ללא סיכון, עומד על 1.6%, מה שאומר שבמידה ואנו מחפשים השקעה ללא סיכון במשך 10 השנים הבאות- נוכל לקבל 1.6% לשנה על הכסף שנשקיע.

כעת בואו נבין מה הציפיות בשווקים לקראת ההחלטה ואיך שינוי שלא מתומחר בשווקים יכול להשפיע:
כיום, לפי כל האנליסטים והחוזים העתידיים על הריביות בארה"ב, ההסתברות לשינוי ריבית הוא-
0% להורדה לרמות של 1.25-1.5%, 13% להעלאת ריבית לרמות 1.75-2% ו-87% להשאיר את הריבית ברמת ה-1.5-1.75%,
כאשר שינוי הריבית הקרוב ביותר הוא באזור ספטמבר 2020.

ישנם שלושה תרחישים אפשריים:
1.הורדת ריבית:
אף שהאנליסטים והחוזים נותנים הסתברות של 0% לתרחיש זה, הוא עדיין תרחיש סביר מכיוון שכרגע עקום התשואות של האג"ח מייצר 'בטן קטנה' של היפוך, מה שאומר שנדרש להוריד ריבית או להזרים עוד כסף לשוק האג"ח.
מכיוון שהפד הצהיר לפני חודש שהוא במדיניות של צמצום ההתערבות בשווקים, זה משאיר את הורדת הריבית כאופציה, כמובן שהפד יכול לשנות את המדיניות לפי ההתפתחות בשווקים.
ולכן, באירוע כזה אנו נראה זרימת כסף משוק האג"ח לשוק המניות וכנראה נמשיך במגמת העליות בשווקים, מהסיבה ששוק המניות יהיה האלטרנטיבה העדיפה לכסף בשוק.

2.השארת הריבית ברמה הנוכחית:
זהו התרחיש הסביר ביותר ליום רביעי הקרוב.
בתרחיש כזה כולם יחכו חצי שעה כדי לקבל החלטה בנוגע להשקעות שלהם בכדי להבין מה מדיניות הפד והאם עדיף להשאיר את הכסף במניות או להעבירו לאג"ח.

3.העלאת הריבית:
במידה והפד יפתיע ויבחר לעלות את הריבית, הוא רק יחריף את הבעיות בשווקי הריביות ובמיוחד בשוק הריפו, ובכך יכול 'לירות לעצמו ברגל', ולכן זהו התרחיש הפחות סביר למרות שהאנליסטים והחוזים נותנים לו הסתברות של 13%.
בתרחיש כזה אנו נראה מימושים אגרסיביים בשוק המניות וזרימת כסף לשוק האג"ח, אשר יהווה אלטרנטיבה טובה לשוק המניות.

 

הסבר קצר על המתרחש בשוק הריפו:
אתמול הייתה טעימה קטנה של השוק לכמה הוא יכול לרדד אם משהו לא "עובד" כמו שצריך.
למעט התפשטות הוירוס בסין, קורה דבר גדול מתחת לפני השטח שלא מקבל את החשיפה המגיעה לו, בעיקר מהסיבה שכל מי שזה מעניין אותו מודע לכך ואת האחרים זה לא באמת מעניין, כי זה לא כל כך ברור- התערבות הפד בשוק הריפו (שוק ההלוואות בין גופים פיננסים ליום אחד).

השוק הזה קיים כדי לספק ביטחונות לגופים ממונפים שישלמו ריבית גבוהה יחסית על מנת להמשיך להיות ממונפים, בעוד שהבנקים כבר לא רוצים להלוואת לקרנות הגידור שממונפות בצורה קצת מוגזמת אז הפד פשוט מלווה את הכסף כדי שהריבית שם לא תעלה בצורה קיצונית ותגרום לפאניקה בשווקים.
כאשר גופים כמו הבנקים לא רוצים לספק כסף לשוק הריפו, זה אומר שיש סיכון משמעותי בשווקים, ובזה שהפד מתערב הוא פשוט דוחה את הקץ.

בחודש דצמבר הפד הודיע שהוא מצמצם את ההתערבות בשוק להיקף מינימום של 30 מיליארד דולר בחודש, למרות שבפועל החודש הוזרם לשוק באזור ה-70 מיליארד, ואת כל הכסף שהזרים הפד הוא קיבל בחזרה מהסיבה שהגופים הפיננסים הפסיקו החודש להזרים את הכסף למניות ועברו לקניית אג"חים.
המעבר הזה גרם אתמול להיפוך בעקום התשואות כך שהתשואות של האגח החודשי, הדו-חודשי והתלת-חודשי גבוהות מהאג"ח השנתי, הדו-שנתי והתלת-שנתי, בנוסף לעובדה שכל האג"חים נקנים בצורה אגרסיבית שדומה מאוד ליולי-ספטמבר שנה שעברה.

 

בכל מקרה המשקיעים מחכים לאירוע הזה שייתן קצת וודאות לשווקים, כי בנוסף לכל בעיות המאקרו שיש כיום, חוסר הוודאות בדרך הפעולה של הפד צפוי לעשות מקשה על השווקים ורואים זאת כבר עכשיו בעצירת השווקים על הגבוהים ומימושים קלים, אחרי ראלי ארוך מאוקטובר שנה שעברה.

 

תשואות האג"ח הממשלתיות לשנתיים

אג''ח שנתיים

 

תשואות האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים

אג''ח 10 שנים

 

תשואות האג"ח הממשלתיות ל-30 שנה

אג''ח 30 שנה

 

 

 

אין באמור המלצה לקניה או מכירה של ניירות ערך, הכותב עשוי להחזיק בנייר וזהו אינו תחליף לייעוץ פרטני המותאם לצר האישיים של כל משקיע או סוחר

הראה עוד

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close
Close