וול סטריטמילון המושגים של טריידסטריטניתוח פונדמנטלי

עדות הפד מול הועדה הכלכלית המשותפת

ביום שלישי ורביעי הקרובים, 11/2-12/2, מתקיימת עדות חצי שנתית של יו"ר הפד ג'רום פאוול מול הועדה הכלכלית המשותפת של ארה"ב, עדות זאת מחולקת ל2 חלקים, הראשון הצהרה כתובה מראש והחלק השני הוא דיון במתכונת שאלות ותשובות.
כל האירוע נוגע בדבר אחד – המדיניות המוניטרית של הפד והצפי הכלכלי שלה לעתיד.

 

המדיניות המוניטרית היא מושג במקרו כלכלה שמתאר את הניהול הכלכלי של המשתנים במשק שהם:
1. ריבית המשק – כיום הריבית היא ברמות של 1.5%-1.75% ונכון להיום אין צפי לשינוי בטווח הקצר.
2. יחסי רזרבות – זהו היחס בין הפקדונות להלוואות שבאמצעותו הבנק המרכזי מנהל את חובות הציבור, כאשר יחס זה נמוך זאת אומרת שחלק קטן מהפקדונות יחזור לציבור כהלוואות (תזרים מזומנים נמוך לשוק) בדרך כלל מעלה את הריבית במשק ויוצר הלוואות יקרות, יחס גבוה בדיוק הפוך מותר שחלק גדול יותר מהפקדונות יחזור לציבור כהלוואות (תזרים מזומנים גבוה לשוק) ובכך הריבית במשק יורדת.
3. פעולות בשוק הפומבי – התערבות בשווקים, כיום הפד מתערב בשוק הריפו (הלוואות בין מוסדות פיננסים למשך קצר טווח)  , הדפסת כסף (הנפקת סדרות חדשות של אג"ח הממשלתי) , התערבות בשוק האג"ח על מנת ליישר את עקום התשואות.
4. מדיניות עתידית – לתת ודאות לקראת החצי שנה הקרובה בנוגע למדיניות והיעדים של הכלכלה, לפעמים הפד רק מהצבת יעדים אלה הוא גורם לשוק לממש את היעדים כי אם יהיה עיוות נגד הפד יגיע ויתערב ויגרום הפסדים למי שגרם לעיוות.

בעדות שנותן ג'רום פאוול הוא ידבר על הפעולות האחרונות שבנק הפדרל רזרב עשה על מנת לממש את המידיניות המוניטרית ומה הצפי קדימה.

 

ולמה זה בכלל אכפת לנו?
בתור שחקנים בשוק (משקיעים וסוחרים) אנחנו תמיד נרצה לדעת האם הפד ימשיך לתמוך בשווקים- אם זה בהזרמת כספים ואם זה בהורדת ריבית.
החלק החשוב יותר קורה בדר"כ ביום השני של העדות, בו יש דיון של שאלות ותשובות- שם יחפשו השחקנים הגדולים רמזים חזקים יותר ליעדים של הפד ועל פי זה הם יפעלו בשוק.
במידה והפד ימשיך בהתערבות בשווקים (שנזכיר שכבר בחודש אפריל הוא אמר כי יפסיק עם זה, למרות שלפני כן הוא אמר פעמיים שהוא יפסיק אבל המשיך), נראה תגובה חיובית בשווקים.

 

לדעתי כולם יחפשו כמה שיותר מידע לגבי הריבית- האם הוא צופה הורדות ריבית או שאנחנו חוזרים למדיניות הריבית מ-2017 של העלאות ריבית, שגם היא מאוד גמישה כי הם הורידו ב-2019 את שיעור הריבית 3 פעמים.
ופה זה דיי ברור: הורדת ריבית- שוק המניות עולה, העלאת ריבית- שוק המניות יורד.

 

 

***אין באמור המלצה לקניה או מכירה של ניירות ערך, או פתיחת פוזיציה מסוימת על השווקים.

הראה עוד

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close
Close