וול סטריט

המספרים האמיתיים מאחורי וירוס הקורונה

בכל יום אנו מדווחים על כמות הנדבקים, והנפטרים מוירוס הקורונה שהתפשט כמו אש בשדה קוצים, וירוס שהשפעתו רחוקה מלהיות רפואית בלבד ונוגעת כמעט בכל סקטור תעשייתי, כלכלי וחברתי אפשרי.
ובכל זאת, הבורסה ממשיכה לעלות, סין מתמידה בסיפורי המעשיות, והתקשורת כהרגלה, חוגגת על כל פיסת מידע.
אז מה באמת קורה?

כולנו ניזונים מהמידע היוצא מסין על בסיס יומי- כמה נדבקו, כמה נפטרו, כמה החלימו, ואיך סין משתלטת בקצב מהיר ובלתי מתפשר על אזורים נגועים. אבל לפני שנצלול פנימה לתוך המספרים, האמיתיים או הבדויים, בואו נדבר רגע על הוירוס עצמו.

מהי הקורונה ואיך היא הגיע לעולם
וירוס הקורונה, או בשמה החדש "קוביד 19" הגיחה לעולם מתישהו בחודש דצמבר, כאשר עד אז איש לא דיבר עליה ולא ידעו על קיומה. הפעם הראשונה שמישהו התריע עליה היה דר' צעיר בשם לי וונליאנג שפרסם כי קיים וירוס חדש שלא נתקלו בו בעבר והוא עלול להיות מסוכן.
הוירוס שייך למשפחת הקורונה שמכילה 4 אבות טיפוס- אלפא, ביתא, דלתא וגמא, כשרק שניים מהם (אלפא וביתא) יכולים לתקוף בני אדם. השאר שייכים למחלות ידועות אצל בעלי חיים.

עדיין לא ממש ברור איך המחלה הועברה לבני האדם, או מה היה המקור הראשוני שלה.
אחת התיאוריות שרצה כרגע היא הדבקה באמצעות עטלפים, אך משום שהעטלף לא בא במגע ישיר עם בני אדם, מאשימים את חיות הבית כמתווך להעברה.

סברה אחרת טוענת שהמקור היה פירות ים משוק הדייגים במרכז ווהן.
הרשויות הסיניות סגרו את השוק וטיהרו את המקום אך מאוחר יותר התברר שזה לא המקור של המחלה משום שחלק מהחולים דיווחו שמעולם לא אכלו פירות ים.

 

הקורונה בהשוואה לוירוסים אחרים
הקורונה היא בת למשפחת הסארס והמארס- הסארס הועברה לבני האדם ממשפחת החתוליים וגם מקורה היה בסין. המארס הגיעה מערב הסעודית והועברה במקור מגמל.

על פי ארגון הבריאות העולמי, רק 2-4% מקרי מוות נרשמו בעקבות הקורונה-
בעקבות הסארס ידוע על 14-15% מקרי מוות מהנדבקים, ואילו בעקבות המארס נפטרו מעל 35% מהנדבקים במחלה.

ועדיין טוענים בארגון הבריאות, כי שפעת החזירים היא הקטלנית ביותר מבין הוירוסים, כאשר מניין הקורבנות שהיא גבתה עד כה 274 אלף נדבקים שאושפזו, ומתוכם למעלה מ-12 אלף מיתות בארה"ב לבדה.

 

המספרים (והסיפורים) שלא רוצים שנדע
הגיבור הסיני
נחזור רגע לדר' לי- הרופא שהתריע על התפרצות אפשרית של המגפה כבר בחודש דצמבר. הוא העלה פוסט ברשת חברתית על מחלה שנראית כמו נגיף הסארס, ושייכת למשפחת הקורונה.
שעות ספורות אחרי שהעלה את ההודעה נאסר לי על ידי הרשויות ונחקר כיצד קיבל את המידע.
הרשויות מיהרו לסגור את שוק פירות הים, שנחשד כנגוע ולי נעצר על ידי המשטרה ואולץ לחתום על מסמך שבו הוא "מתוודה" שהוא מפיץ שמועות חסרות בסיס ברשת ומפריע לשלום הציבור.

התושבים המשיכו להתנהל כרגיל, כשהרשויות מעלימות כל מידע אפשרי על נוכחות הנגיף. עד שחל זינוק מפתיע בכמות הנדבקים ואיתם גם הנפטרים מהמחלה, והסיפור יצא מכלל שליטה.
לפי ה-CNN אפילו בית המשפט העליון בסין התערב ואמר…"שהיה עדיף לציבור לו היה ניזון "משמועות" הפעם".

אך עבור לי ומשפחתו הסיפור כבר נגמר, כשהרופא ובני משפחתו נדבקו בנגיף.
דר' לי נפטר כשבוע לאחר שאושפז והוגדר כגיבור בעיני 80 מיליון סינים שהגיבו ברשתות על מותו.

 

מספר ההרוגים "האמיתי"
בכל יום אנחנו מדווחים על כמות של מתים ונדבקים, ולעומת זאת על כמות של מחלימים מהמחלה. אך גם כאן המספרים לא דומים, כפי הנראה, למציאות.
ב-5 לפברואר עולה דיווח מטיוואן על כך שסין מזייפת בדיווחי המספרים הרשמיים, וזאת על פי הודעה שפורסמה "בטעות" באתר טנסנט הסיני. כשהמספרים הרשמיים קטנים בהרבה מהמספרים האמיתיים שעומדים על 24000 מתים, בהשוואה ל-304 שמדווחת סין. הודעה זאת נמחקה והמספרים שונו חזרה למספרים שמדווחות הרשויות.

ב-8 לפברואר עלה ציוץ של מיליארדר סיני בשם גו וונגווי, שאמר בראיון לתחנת רדיו אמריקנית כי הממשלה מסתירה את נתוני הקורונה האמיתיים, וכי מספר החולים הוא למעלה ממיליון וחצי איש.
לדבריו "יש יותר מ-50 אלף מתים שנשרפו ביותר מ-49 משרפות. בכל יום שורפים כ-1,200 גופות והם עובדים כבר 17 ימים. יש יותר ממיליון וחצי נדבקים והרשויות מסתירות מכם את האמת".

צייצני טוויטר זריזים הצליחו לעלות על הנוסחה של הדיווחים הסיניים, כשבדקו במשך 10 ימים ברציפות את הנתונים המפורסמים וחילקו את מספר המתים במספר החולים, תמיד התקבלה התוצאה 2.1%. לטענתם,  המספר קצת "נקי" מכדי להיחשב אמיתי.

 

ההשפעה על הכלכלה העולמית, נכון לעכשיו
סין מהווה קרוב ל-20% מהתוצר העולמי והתרומה שלה לצמיחה הגלובלית היא מעל 35%.
יבואנים בכל העולם סופגים מכה כשלמעלה מ-100 אלף קונטיינרים לא יצאו מנמלי סין, סחורה שמחכים לה בשקיקה.
חלק מייצרניות הרכבת עצרו את פסי היצור בשל מחסור בחומרי גלם. וחברות החלו להודיע על העלאת מחירים בשל מחסור חמור בסחורות.
מכה לעולם התיירות והתעופה, גלי הביטולים ההמוניים של טיסות לסין, הביאו לירידה בהכנסות חברות התעופה, עלייה במחירי הנפט, וירידה חדה בתיירות העולמית.
ובל נשכח את חגיגות הרכישה אונליין מאתרים סיניים שנמצאת בסכנה בשל העובדה שאנשים מפחדים לקבל מוצרים מסין, וגם כלום לא נשלח משם כרגע.

 

ההשפעה על הכלכלה העולמית, במידה והנתונים גדולים פי 5 ממה שמפורסם
המצב כיום לפי הפרסומים הוא כ-70 אלף חולים כאשר כ-16600 מתו וכ-9,600 החלימו מהנגיף. בהיבט האחוזים, אנו עומדים על אחוזים של "שפעת חדשה" בדומה לשפעת העופות/חזירים.
בהתפרצות הסארס האחוזים עמדו על 10% של הרוגים מהחולים, אך היקף הסארס היה קטן פי 10 מהקורונה והוא גם נעלם מהר מאוד מהעולם, בשונה מהקורונה שכבר כחודש שהממשל הסיני לא מצליח להשתלט על הנגיף ולמגר את התופעה.

קודם כל אפשר לנשום ולהבין שהשד עדיין לא כזה גדול. הבעיה היחידה היא דרך ההתמודדות של סין-
הממשל הסיני שומר את הקלפים שלו קרוב לחזה ולא חושף את כל המידע ומשחרר אותו בקצב שלו, מה שאומר שקשה מאוד להעריך את ההשפעות הכלכליות של הנגיף.

בואו נניח שסין מנסה לגמד את הבעיה לטובת האנושות והמידע שהיא מפרסמת נכון בחלקו ושהיחסים הם קצת שונים או ההיקפים קצת יותר גדולים, אז הבעיה נהיית גדולה.
אם המידע שזמין לציבור הוא רק קצה הקרחון וההיקפים הם גדולים פי 5- אנחנו בבעיה גדולה מאוד.
המשמעות היא שיש לפחות עוד חודש של הסגר על מחוז חוביי שבווהאן וזה אומר שכ-12 מיליון אנשים לא יוצאים לעבודה או לצרוך תוצרת, שלא נדבר על הרבה יותר אנשים שיפחדו לצאתף מה שיכול להגדיל את ההיקפים משמעותית ולפגוע בצמיחה הכלכלית של סין. במילים אחרות- לפגוע בכל התוצר של העולם.

להגיד מה ההשפעה והאם הממשל הסיני יכול לתמרץ את הכלכלה ו"להעלים" את הבעיה כלא הייתה?
סביר להניח שלא, אך בינתיים הם באמת מצליחים להתמודד עם ההשפעות הכלכליות והשווקים באמת לא מצליחים לרדת למרות שהסיכונים עולים וחוסר הוודאות עולה.

כמובן שיש השפעות ארוכות טווח שנראה אותן רק בעונות הדוחות הבאות של החברות בעולם עקב עיכובים רבים של קבלת סחורה מסין ויש מפעלים שלמים שסגורים כרגע אז בטוח שההשפעה הכלכלית היא גדולה, אך אף אחד לא מדבר על זה כי קשה לתמרץ את השווקים כשיש פגיעה בחברות מרכזיות כמו אפל, טסלה, אליבאבא, אמזון וכו'..

בתור משקיעים/סוחרים אנו נרצה לחכות לוודאות לפני שנפעל.
אם בשבועות הקרובים הסינים לא יצליחו להשתלט על הנגיף ולהגיע לפתרון הבעיה, כנראה שנוכל לראות כיוון שלילי בשווקים, אלא אם כן הממשל הסיני ימשיך להזרים כסף לשווקים ולספק 10 ידיים שמחזיקות את השווקים.

בנוסף, אם התפשטות הנגיף תמשיך בקצב הקיים ויהיו עוד מדינות שיצטרפו לרשימת הנדבקים, נוכל לראות משבר כלל עולמי ששם הכוח של סין לתמרץ יהיה קטן ואנחנו נחכה לראות האם עוד ממשלות יזרימו כספים כדי לספק "כדור אקמול" לכלכלה שיש לה קורונה. נכון להיום ארה"ב וסין הן היחידות שהזרימו כסף "לטיפול" בהשפעות הקורונה על השווקים.
עוד נתון חשוב שצריך לעקוב אחריו הוא הסכם הסחר או יותר נכון המכסים שסין ביטלה ביוזמה חד-כיוונית.
יכול מאוד להיות שהנגיף יקדם את הסכם הסחר בין סין לארה"ב שיכול לספק עוד זריקת עידוד לשווקים.

לסיכום, היקף השפעתו של הנגיף הוא עצום. קשה להגיד מה באמת הגודל שלו ומה ההשפעות הקצרות והארוכות טווח שהנגיף יגרום.
מה שבטוח זה שזהו גורם נוסף אשר מכביד על הבעיות שגם ככה קיימות בשווקים, ויותר גרוע מזה- המכפילים של החברות המובילות בשווקים מגיעים למכפילים גבוהים יותר מ-2008.
זה לא אומר שמתקרב לו משבר, אבל זה עוד נתון שמראה שהשווקים מנופחים בהרבה אוויר וצריך להיות זהירים כי הוצאת האוויר יכולה להגיע מהר מאוד. בינתיים המגמה עדיין מגמת עלייה, אך עושה רושם שאנחנו קרובים מאוד לפסגה.

 

***אין באמור המלצה לקניה או מכירה של ניירות ערך, הכותב עשוי להחזיק בנייר וזהו אינו תחליף לייעוץ פרטני המותאם לצרכיו האישיים של כל אדם

הראה עוד

כתבות מאותו תחום

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close
Close