פסיכולוגיית מסחר

המחלה של סוחרים ומשקיעים רבים – לדבר מתוך פוזיציה

תשומת לב סלקטיבית

בהמשך לכתבות הקודמות על הטעיות במסחר, אני רוצה לשתף איתכם הטעיה נוספת שקיימת בתחום שיכולה להיות קטלנית.

אתם בטח מכירים את הסרטון שמבקש ממכם לספור כמה פעמים השחקנים עם החולצה הלבנה מוסרים את הכדור ואז רואים סרטון של שישה אנשים, שלושה עם חולצות לבנות ושלושה עם חולצות שחורות, שמתמסרים בניהם.
אם אתם לא מכירים, אז קחו דקה לראות את הסרטון:

 

עכשיו אחרי שצפיתם בסרטון ואתם מבינים במה מדובר, בואו נתחיל לדבר על אחת ההטעיות הקטלניות במסחר והשקעות- תשומת הלב הסלקטיבית.

בהגייה המקצועית הסוחרים קוראים לזה "לדבר מהפוזיציה" – אנשים שמשתפים אותכם במידע מאוד מעובד ובעל דעה מובהקת ומגובה בפחות עובדות ויותר ציפיות.
קוראים לזה לדבר מהפוזיציה בגלל הדעה המובהקת על המניה שמנסים לגבות בציפיות ובסיפורים מרגשים ופחות בעובדות מהשטח.
ככה בעצם הסוחר מנסה לשכנע את עצמו ואותכם שזאת עסקה טובה והוא מקדם את הפוזיציה שלו.

אתם בטח שואלים את עצמכם למה זה קשור בכלל לתשומת לב סלקטיבית? זה בדיוק זה..
תשומת לב סלקטיבית היא בהגדרה היכולת לתת העדפה לעיבוד של המידע הרלוונטי על חשבון מידע שאינו רלוונטי.
ביום יום הוא עוזר לנו לנהוג בג'ונגל שנקרא כביש, להתמצא בתוך המון בקניון וכו'..

במסחר, כאשר אנחנו נכנסים לעסקה או קונים מניה להשקעה, אנחנו מתחילים להתעלם ממידע שלא מחזק את הכיוון שבחרנו, ומצד שני אנחנו מאמצים ומתחילים לצטט כל כתבה אוהדת, בכל פעם שאנחנו מדברים על השקעות / מסחר.

פה מתחילה הבעיה, המוח שלנו בעזרת הכישור המדהים הזה משמיט מידע שבעיניו לא רלוונטי כי אינו מעודד את הפוזיציה שלנו ופה תפקידנו כמנהלי הסיכונים של עצמנו נכנס לתמונה- אנחנו צריכים לזהות סיכונים לפני שהם הופכים לאיומים על חשבון המסחר שלנו, וההטעיה הזאת מקשה עלינו לבצע את התפקיד.
אז זכרו תמיד שההטעיה הזאת קיימת וצריך לבחון את המידע בצורה אובייקטיבית ככל האפשר.

 

כיצד מתמודדים עם ההטעיה?
דבר ראשון אנחנו צריכים להכיר אותה, וכך המוח שלנו כבר יתפוס אותנו כשאנחנו נאחזים בציפיות ולא בעובדות ויזכיר לנו את הכתבה הזאת.

דבר שני יש משפט מאוד מוכר בתחום – "לחתוך הפסדים מהר, לתת לרווחים לרוץ", עשו זאת ושמרו על קשיחות בניהול הסיכונים שלכם. ניתן להגדיר סטופ רך- נקודה שבה נבחן את המניה שוב ונראה אולי פספסנו מידע מסוים, ואם עדיין נראה לנו שזאת עסקה נכונה, נמשיך להחזיק ולנהל אותה בעזרת סטופ קשיח (פקודת סטופ במערכת שתסגור לנו את העסקה מבלי שנצטרך להיות בכל שניה מול מערכת המסחר).

 

היום אפשר לראות את ההטעיה הזאת עובדת בצורה חזקה מאוד-
הקורונה משתקת את הכלכלה השנייה בגודלה בעולם, חברות מתחילות להוציא אזהרות רווח, אך מנגד הן ממשיכות לעלות, חברות מגיעות לשיאים מוגזמים מבלי להרוויח כסף, וזאת על חשבון ציפיות שיום אחד ירוויחו כסף.
והשוק (S&P) כמובן- כבר תקופה ארוכה מתעלם מהסיכונים החדשים שמופיעים, וממשיך בשלו לכיוון מעלה.

 

‏‏זכרו "לחתוך הפסדים מהר, לתת לרווחים לרוץ"

 

***אין באמור המלצה לקניה או מכירה של ניירות ערך, הכותב עשוי להחזיק בנייר וזהו אינו תחליף לייעוץ פרטני המותאם לצרכיו האישיים של כל אדם

הראה עוד

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close
Close