מילון המושגים של טריידסטריט

הגורמים העיקריים לתנועת מחיר האופציה

יש 5 גורמים עיקריים המשפיעים על מחיר האופציה. כסוחרים אנחנו חייבים להכיר כל אחד מהם ולהבין איך הוא משפיע על מחיר המניה ומה זה אומר על הפוזיציה שלנו. אופציות זה שוק טיפה מסובך אז קחו את הזמן לעבור את המושגים כמה פעמים, להבין ולהפנים אותם.
אנחנו נעבור אחד אחד ונסביר עליהם ואיך הם משפיעים בכלל על מחיר האופציה.

מחיר המניה של האופציה (Underlying Price)-
זה כמובן הגורם העיקרי לתנועת מחיר האופציה. כשמחיר המניה עצמה עולה, כך יעלו מחירי אופציות הCALL וירדו אופציות הPUT, ולהיפך.

מחיר המטרה (Strike Price)-

מחיר המטרה של האופציה קובע בעצם האם יש לאופציה מחיר אינטרינזי (Intrinsic Value).
נסביר במשפט מה הוא מחיר אינטרינזי- מחיר אינטרינזי הוא ההפרש בין מחיר המניה בפועל לבין מחיר המטרה של האופציה. למשל רכשתי אופציית CALL של מניית ABC במחיר מטרה של 35$, והמחיר הנוכחי של המניה הוא 40$, אז המחיר האינטרינזי של האופציה הוא 5$. מה שנקרא גם 5$ ITM (In The Money).
נמשיך. אם המחיר האינטרינזי של אופציה עולה, כך גם תעלה כנראה ההתעניינות באופציה של עוד אנשים מכיוון שהאופציה יותר ויותר בתוך הכסף. זה נכון גם לכיוון השני, אם אופציה הולכת ונהיית מחוץ לכסף, או OTM (Out of The Money), מחיר האופציות ילך וירד וכך גם התעניינות הקונים.

זמן עד פקיעת האופציה (Time Until Expiration)-
ככל שיש לאופציה יותר זמן עד פקיעת האופציה, כך יש יותר סיכוי שמחיר המניה יגיע ויהיה בתוך הכסף של אותה אופציה. לכן ככל שיש יותר זמן עד פקיעת האופציה כך מחירה יהיה יותר יקר. יש קשר ישיר לתנודתיות מחיר המניה (Volatility) מכיוון שאם יש למניה תנודתיות גדולה, יש יותר סיכוי שהיא תעבור את מחיר המטרה עד זמן פקיעת האופציה.

תנודתיות צפויה (Expected Volatility/Implied Volatility)-
תנודתיות זה בעצם כמה המניה זזה באחוזים בפרק זמן מסוים. בדרך כלל כשנראה תנודתיות של מניה היא תתייחס לתנודתיות הצפויה בשנה הקרובה.
תנודתיות צפויה זה גורם מאוד חשוב מכיוון שזו האינדיקציה של הקונים והמוכרים לאיזה מחיר המניה צפויה להגיע, ויותר חשוב, מה הסיכויים שלה להגיע לאותו מחיר.
תנודתיות היסטורית (Histtorical Volatility) זו תנודתיות המניה המבוססת על העבר.
תנודתיות צפויה, או בקיצור IV, זה הצפייה העתידית לתנועת המניה. הסוחר צריך לדעת לפי שתי הגורמים האלה, ההיסטורית והצפויה, להגיע לתוצאה ריאלית של בכמה אחוזים המניה יכולה לזוז.

שער הריבית(Interest Rates)-

השפעת שער הריבית, נקראת רו (Rho), היא הרגישות של הערך התיאורטי של האופציה לשינויים בריבית. במקרה של אופציית רכש, יהיה "רו" חיובי משום שעלייה בשיעור הריבית תהפוך את אופציית הקול לאלטרנטיבה רצויה יותר מאשר החזקת המניה ישירות. לעומת זאת, באופציית פוט יהיה "רו" שלילי.
דיבידנדים-

לדיבידנדים יש קשר ישיר למזומן החברה. חלוקת דיבידנדים גדולים עלולים להרחיק קונים של אופציות CALL ומצד שני לחזק את הקונים של אופציות PUT.
גם ההיפך עם חלוקת דיבידנדים הוא נכון. חלוקת דיבידנדים קטנה תקרב עוד קוני CALL ותרחיק קוני PUT.

*****אין באמור המלצה לקניה או מכירה של ניירות ערך, הכותב עשוי להחזיק בנייר וזהו אינו תחליף לייעוץ פרטני המותאם לצרכיו האישיים של כל אדם.

**חלק מהמידע נלקח מאתר www.Investopedia.com

הראה עוד

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close
Close