וול סטריט

חברת NVDA: הגירסא הבאה לקנאה ?

רקע:

חברת NVDA קמה בשנת 1993 על ידי יוצאי חברות AMD, LSI יצרני מעבדים (Chips), החברה התחילה עם השקעה של כ20 מיליון דולר מקרן פרטית, בשנת 1999 הפכה החברה לבורסאית ומשם הכל היסטוריה. החברה רכשה המון חברות על הדרך אשר משלימות את הפתרונות שלה ומרחיבות אותם והיום היא נחשבת לחברה פורצת דרך ולמובילה בתחומה. שווי החברה נכון להיום 220 מיליארד דולר ! אגב, שם החברה מגיע מהמילה envy (קנאה) בלטינית, השם היה חייב לכלול את האותיות NV שבעצם התחילו את שמות כל הקבצים של החברה בתחילת הדרך וציינו את המילה Next Version (הגירסא הבאה).

NVDA היא תאגיד אשר מתמקד במערכות מחשב מתקדמות. מוצרי החברה מתחילים במשתמש הצעיר (תחום ה- gaming), פיתוח וייצור של כרטיסי גרפיקה חזקים, אלו בעצם המוצרים שמהם התחילה החברה את דרכה והם המובילים את הדרך שלה ורווחיותה.

כרטיסי הגרפיקה, שאותה החברה מייצרת, הם בעצם מקור לעיבוד נתונים לכל דבר והחברה משווקת אותם לעולמות שונים כגון: בינה מלאכותית, עיבוד אות למידה חכמה (Deep Learning), עולם הרכב ועוד. אחד האתגרים איתם מתמודדת החברה ושותפיה לעסקים זה היכולת לפזר את החום מהמעבדים זוללי האנרגיה. לכאורה כמוצר עצמאי המוצר הוא מנצח אבל כשהוא נכנס למערכת וצריך לעבוד עם עוד רכיבים היקפיים אחרים יש צורך להגביל את ההספק שלו בצורה חכמה או לפזר אותו בצורה חכמה (עקב זה אתם רואים את המאווררים הענקיים וצינורות הנחושת סביב הכרטיסים המתקדמים שלהם).

במרץ 2019 הודיעה החברה על רכישתה של חברת MELLANOX הישראלית (חברה המייצרת רכיבי ממשק מהירים לרשת האינטרנט) מה שאפשר לה להיכנס כהרף עין לעולם האחסון, ענן או DATA CENTER איך שתרצו לקרוא לזה. לNVDA יש את פתרונות האחסון והניהול שלו אך היה חסר לה את עולם ההתממשקות המהיר ואת זה היא השיגה ברכישה זו ומה שבעצם מבדל אותה מהמתחרות בשוק עם יתרון אשר חשוב מאוד למשתמש, להשיג את המידע או לשמור אותו בצורה מהירה.

קצת על הגרף:

החברה דשדשה עד אמצע שנת 2016  סביב מחירי 30-40 דולר ומשם התחילה את דרכה בטיסה לכיוון ה300$ ,נכון להיום מחירה נסגר (ביום שישי) ב361$.

לחברה היו 2 משברים עיקריים לאחרונה: האחד בשנת בסוף שנת 2018 (ערכה ירד ב50%) והשני במרץ 2020 משבר הקורונה הנוכחי (ערכה ירד ב40%). 2 משברים אלו ליוו את השוק כולו.

בשנת 2018 היה לחברה 'רומן' לא קטן עם חברת סיטרון אשר ביצעה שורט לא קטן בטענה שהחברה עלתה יתר על המידה בשנים האחרונות כמו כן בשלב מסויים חברת סיטרון שינתה כיוון ללונג ויתכן שחלק מהנפילה של NVDA בסוף השנה קשור, בין היתר, לזה. בכל אופן מאז השניים "התגרשו" ולא נשמעו 'רכילויות' נוספות על NVDA מכיוון סיטרון.

גרף יומי

קצת על הדוחות:

הדוח הלפני אחרון שלהם עבור רבעון אחרון לשנת 2019 היה מוצלח מאוד (כרגיל), הדוח הציג מחזור דומה לרבעון הקודם ולכל שנת 2018 אך המזומנים בקופה גדלו בכ-30%, נכסי החברה גדלו לעומת חוב שנשאר זהה כמו בשלושת השנים שקדמו לו כלומר החברה הרוויחה כסף נקי בשנה החולפת והרבה.

הדוח נוכחי, עליו הצהירה החברה ביום חמישי האחרון לאחר סיום המסחר (רבעון ראשון של 2020), כלל מחזור מכירות של 3.08 מיליארד דולר, מחזור שגדל בכ40% לעומת המחזור אשתקד, החברה חצה את רף המיליארד דולר במכירות לעולם ה-DATA CENTER תחום שנמצא במיקוד החברה בשנים האחרונות.

עלויות המכר עלו בכ15% בלבד מה שהביא לרווח גולמי שגדל בכ45% בהשוואה לרבעון המקביל הקודם !!

הוצאות תפעול עלו ב10% בלבד מה שאפשר לחברה להציג רווח תפעולי שהכפיל את עצמו פי 2.5 בהשוואה לרבעון המקביל !! וזה מה שבעיקר צד את עיני כשקראתי את הדוחות.

הרווח הנקי של החברה עמד על 917 מיליון לעומת 394 מיליון ברבעון הראשון של 2019. מספר מדהים לכל הדעות.

הצפי לרבעון הבא הוא מחזור של 3.65 מיליארד דולר. החברה מיצרה על המצב בגלל מחלת הקורונה ותעשה הכל כדי לעמוד בציפיות המשתמשים. לאור התחזיות המצויינות ע"י הנהלת החברה לא נראה שהמגפה השפיעה על ביצועי החברה ואף להיפך, נצטרך לחכות לרבעון הבא ולראות אם אכן כך.

כמו כן צויין שהחברה תמשיך לרכוש מניות (רכישה חוזרת מהציבור) בסך של 7.24 מיליארד דולר עד סוף השנה, מה שתמיד ציבור המשקיעים אוהב לשמוע.

לסיכום, הדוחות נראים מצוין והם המשך ישיר של התעצמות הארגון ביחד עם רכישה של חברת מלנוקס שנותנת פוטנציאל צמיחה עתידי נוסף בעולמות הענן, אך יש להמתין לרבעון הבא שיכלול בתוכו את המשמעות האמיתית של משבר הקורונה שהתחיל באמצע מרץ ויצר שגרת חיים אחרת ממה שהכרנו עד כה.

 

***אין באמור המלצה לקניה או מכירה של ניירות ערך, הכותב עשוי להחזיק בנייר וזהו אינו תחליף לייעוץ פרטני המותאם לצרכיו האישיים של כל אדם

הראה עוד

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close
Close