וול סטריטמילון המושגים של טריידסטריט

האם אתם מאמינים ב"אפקט ינואר"?

כל מי שמכיר את עולם הפני סטוקס / סמאל קאפ, מבין ששם נמצאות המניות אשר זזות בתנודתיות הרבה ביותר, עם סיכויים לתשואות גבוהות יותר בפרק זמן קצר. מניית הפני מבצעת את המגמה התנודתית בעיקר לאחר שהיא מקבלת זרז פונדמנטלי כלשהו , כגון- חדשות הקשורות לעולם ממנה היא מגיעה, שינויים בחברה, ניסויים שצולחים וכדומה.. הסיבה השנייה בגללה המנייה יכולה להראות תנודתיות היא תצורה טכנית כלשהי ללא כל זרז שיגבה את התנועה, וככל הנראה שהתנועה תהיה חדה לכיוון שתבחר ולאחר מכן תתקן.

עד כאן , אני מקווה לפחות, שאני לא מחדש לאף אחד וזה העולם ממנו אתם מגיעים ואיתו אתם מתמודדים ביום יום. אך עם זאת ישנה סיבה נוספת לתנודתיות המניבה תשואת יתר בשווקים, והיא נקראת "אפקט ינואר": הביטוי ניתן לתשואות המטורפות אשר קורות בחודשי ינואר, לעומת שאר חודשי השנה, וסותרות בעצם את תאוריית השוק היעיל .

התופעה אינה חדשה והתחילה להיחקר לפני יותר מ-40 שנה. הפעם הראשונה בה ראו התייחסות לאפקט ינואר והראו תוצאות של מחקר הייתה בשנת 1976, והמחקר התמקד על חודשי ינואר בין השנים 1904-1974, שנים בהן התשואה הממוצעת למדד ששקלל את כל המניות מבורסת ניו יורק עמדה על 3.48%. עם השנים אפקט ינואר קיבל יותר תשומת לב הן מהמדענים אשר חקרו את התופעה המוזרה, והן מצד משקיעים שניסו להרוויח עליה תשואה בכך שקנו מניות בחודש ינואר ומכרו לאחר מכן.

 

שלושת הסיבות העיקריות שניתן להסביר באמצעותן את התופעה בצורה הגיונית הן:

« תכנון מס– מאחר שבכל סוף שנה נוהגים למכור מניות עליהן ניתן לרשום הפסד הון לצורך קיזוז מס ובכך להוריד את מחיר המנייה, הגיוני שמחיר המנייה יעלה בתחילת השנה.

« "קישוט חלונות"– גופים המנהלים את כספי משקיעים ומחויבים לדווח להם בסוף השנה את פרטי תיק ההשקעות, נוהגים למכור בסוף השנה מניות מפסידות, או מניות שמסיבות אחרות אינם מעוניינים שיופיעו בדיווח הנחשף למשקיעים. לאחר שעוברת תקופת הדוחות, הגופים חוזרים לשוק וקונים בחזרה – ובכך מעלים את מחירי המניות.

« אופטימיות שלאחר החגים– ישנם המסבירים את התופעה מהסיבה שהחגים הנוצריים וחגיגות ראש השנה מביאים עימם אופטימיות והשקעה בניירות ערך מסוכנים.

בכל מקרה, גם אם התופעה היא נכונה וגם אם מתרחשת ב"פוקס", היא ללא ספק מושכת את העין וכנראה שגם מי שקורא את הפוסט ממש ברגעים אלו יפתח את העיניים בינואר בתהייה וציפייה לראות את האפקט קורה.

.

**אין באמור המלצה לקניה או מכירה של ניירות ערך, הכותב עשוי להחזיק בנייר וזהו אינו תחליף לייעוץ פרטני המותאם לצרכיו האישיים של כל אדם

הראה עוד

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close
Close