וול סטריט

על משברים והזדמנויות (מיתון – חלק ז')

החלק הראשון הציג את שני המשברים הפיננסים האחרונים משבר הדוט קום ומשבר הסאב-פריים,
והוצגו הכלים פיננסיים שהפעיל הפדרל ריזרב על מנת להתמודד עם המשברים.

בחלק השני הוסבר מה היא תעודת סל, מה הן מדדי המחירים המובילים, מה הן התעודות סל אשר מחכות את מדדי המחירים לרבות תעודת סל ממונפות. לבסוף הוצג פירוט על תעודת הסל SPY אשר מחכה את מד ה- S&P 500 שהיא הברומטר של השוק והוסבר מדוע בחרנו בה להיות התעודת סל אשר בעזרתה נבחן את המשברים הפיננסים שהוצגו בחלק א' של סדרת הכתבות.

בחלק השלישי נבחנה הקורלציה (מתאם) בין משבר הדוט קום למשבר הסאב פריים בשלוש תקופות: לפני המשבר, בזמן המשבר ואחרי המשבר, בשלושה אינטרוולי זמן: יומי, שבועי וחודשי.

החלק הרביעי נגע בחיתוכי פיבונאצ'. תחילה הוצג הוגה הסדרה, הסדרה עצמה ויחסי הזהב בסדרה שלפיהם מבצעים את חיתוכי פיבונאצ'י. בנוסף הוצג אופן החישוב של חיתוכי פיבונאצ'י בניתוח טכני. לבסוף הוצגו חיתוכי פיבנואצ'י בשני המשברים האחרונים לרבות השוואה ביניהם.

בחלק החמישי הוצגו הירידות והעליות בשלוש תקופות זמן (לפני, בזמן ואחרי המשבר), לכל אחד משני המשברים (דוט קום וסאב פריים) לפי שלושה אינטרוולי זמן, חודשי, שבועי ויומי.

בחלק השישי הוצגו שינויי המחיר בשלוש תקופות זמן (לפני, בזמן ואחרי המשבר), לכל אחד משני המשברים (דוט קום וסאב פריים) לפי שלושה אינטרוולי זמן.

על משברים והזדמנויות

המושג מיתון עולה בשיח הציבורי חדשות לבקרים הכתבה הבאה תסביר מה הוא בעצם המיתון, כיצד הוא נקבע, מה הם הגורמים למיתון ומה הקשר בין תקופות מיתון לירידות בשווקים. על כל זאת ועוד בכתבה הבאה.

ראשית נציין שכל האמור בכתבה מתייחס למשק האמריקאי ותקופות מיתון בארה"ב. תקופת מיתון היא תקופה בה יש ירידה משמעותית בפעילות הכלכלה במספר רב של תחומים, בד"כ מתבטא בהאטה של הייצור, אבטלה גואה ואינדיקאטורים נוספים. המיתון מתחיל כאשר הכלכלה מגיע לשיא הפעילות הכלכלית ונגמר כאשר הכלכלה מגיע לשפל. בין השפל לשיא הבא המשק נמצא בתקופה של צמיחה (Expansion). הלשכה הלאומית למחקר כלכלי בארה"ב (NBER – National Bureau of Economic Research) קובעת את תקופות המיתון והצמיחה ע"י קביעת נקודות מפנה במחזור העסקי.

הלשכה הלאומית למחקר כלכלי בארה"ב הוא ארגון אמריקאי פרטי ללא כוונת רווח העוסק בחקר הכלכליה ובפרט הכלכלה האמריקאית. הארגון ממוקם בקיימברידג', מסצ'וסטס. הארגון נוסד בשנת 1920. הארגון הוא ארגון המחקר הכלכלי הגדול ביותר בארצות הברית. רבים מחבריו זכו בפרס נובל לכלכלה. (ויקיפדיה)

NBER

 

המדידות של המחזור העסקי החלו בשנת 1854 ועד כה נמדדו 34 מחזורים עסקיים. תקופת הצמיחה הארוכה ביותר (עד למיתון הנוכחי) התרחשה ממרץ 1991 ועד 2001 במשך 10 שנים, התקופה הזאת הובילה למה שמכונה "בועת ההייטק" או "בועת הדוט-קום" במשך תקופה זאת מדד ה-SPY עלה במאות אחוזים. בספטמבר 2000 החל מדד ה-SPY לרדת ומספר חודשים לאחר מכן נקבע תקופת המיתון ע"י הלשכה הלאומית למחקר כלכלי בארה"ב. במשך 73 חודשים מנובמבר 2001 ועד דצמבר 2007 התרחשה צמיחה נוספת וחודשיים לאחר הירידות המשמעותיות של מדד ה-SPY בעקבות המשבר המכונה "משבר הסאב-פריים" קבע הלשכה הלאומית למחקר כלכלי בארה"ב שהחל מיתון. המיתון שהתרחש בעקבות משבר הסאב-פריים הינו המיתון הארוך ביותר מאז נפילת הבורסה בשנת 1929. לאחר המיתון שנגרם בעקבות משבר הסאב פריים המשק האמריקאי ידע את תקופת הצמיחה הארוכה ביותר אשר התרחשה במשך 128 חודשים ונקטע בעקבות המשבר הנוכחי אשר מכונה משבר "הקורונה".

לסיכום מוצג גרף שמציג את תקופות הצמיחה והמיתון לפי מדד ה-SPY ברזולוציה חודשית החל מ-1.8.1997 ועד ל-1.10.2014. לאחר הגרף מוצג טבלה אשר מציגה את כל תקופות המיתון והצמיחה בארה"ב מתחילת המדידות ע"י הלשכה הלאומית למחקר כלכלי בארה"ב.

SPY NBER

 

US Business Cycle Expansions and Contractions
US Business Cycle Expansions and Contractions

מקור:

 

https://www.nber.org/cycles.html

 

***אין באמור המלצה לקניה או מכירה של ניירות ערך, הכותב עשוי להחזיק בנייר וזהו אינו תחליף לייעוץ פרטני המותאם לצרכיו האישיים של כל אדם

הראה עוד

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close
Close