וול סטריט

ניתוח משבר משבר פיננסי באמצעות פונקציית צפיפות האנטרופיה

חלק א' מושגים ומדדים רלוונטיים

משבר כלכלי בד"כ יתבטא בירידות חדות של המדדים המובילים. סוחרים ומשקיעים נוהגים לרוב לנתח את המשבר הפיננסי ע"י מדדים ותעודות סל המחקות מדדים בעזרת ניתוח טכני או/ו ניתוח פונדמנטלי. כלכלנים ינתחו את המשבר ע"י מודלים כלכליים הייחודיים למשבר המלווים במשוואות אקונומטריות (מדידה כמותית המשתמשת בכלים סטטיסטיים לבחינת יחסים בין משתנים כלכליים) מותאמות. האם תהיתם לעצמכם האם ישנם בעלי מקצוע נוספים אשר מנתחים משברים כלכליים. תתפלאו לשמוע שישנם פיזיקאים אשר מיישמים משוואות פיזיקאיות על מנת לנתח משברים פיננסיים. הסקירה הבאה תתחלק למספר כתבות: הכתבה הראשונה תבהיר את המושגים הבאים: אקונופיזקה, אנטרופיה, פונקציית צפיפות ושלושה מדדים רלוונטיים על מנת לסלול את הדרך לחלק השני אשר מציג כיצד פיזיקאים מנתחים את משבר הסאב-פריים בעזרת פונקציית צפיפות האנטרופיה.

 

אקונופיזקה (Econophysics)

אקונופיזקה היא תחום מחקר בין-תחומי הטרודוקסי (אֶפִּיקוֹרְסִי), התחום פותח ע"י פיזיקאים ומטרתו היא לפתור בעיות מעולם הכלכלה, לרוב כאלה הכוללות אי וודאות או תהליכים סטוכטיים ודינמיקה לא לינארית. חלק מהיישום המחקר של שווקים פיננסים מכונה סטטיסטיקה פיננסית ששורשיו מגיעים מהפיזיקה הסטטיסטית. אקונופיזקה קשורה קשר הדוק לפיזיקה חברתית.

 

אנטרופיה

בפיזיקה, אֶנְטְרוֹפּיה היא אחד הגדלים המאפיינים מערכת רבת חלקיקים, והיא מתארת את המידה בה מתקיים הכלל שאומר שלא ניתן להמיר את כל אנרגיית החום של מערכת סגורה לאנרגיה מכנית (החוק השני של התרמודינמיקה . לאור הרחבת המושג במכניקה הסטטיסטית, מקובל לחשוב על האנטרופיה כעל מידת האי־סדר של המערכת, או כעל מידת האקראיות בה.

 

פונקציית צפיפות:

בתורת ההסתברות, פונקציית הצפיפות (Probability density function) של משתנה מקרי היא פונקציה המתארת את צפיפות המשתנה בכל נקודה במרחב המדגם ההסתברות שמשתנה מקרי יימצא בקטע מסוים היא האינטגרל של הצפיפות בקטע ולכן המשתנה נוטה יותר לקבל ערכים שבהם הצפיפות גבוהה.

 

מדדים רלוונטיים

S&P 500

 

S&P 500 הוא מדד שוק בארה"ב המשמש כברומטר לתנועת שוק המניות בארה"ב. המדד כולל 500 חברות מובילות ותופס כיסוי של כ- 80% מהון השוק הזמין. השווי של 100 החברות המובילות במדד (20% מסך החברות) מייצג מעל ל-70% מהשווי הכולל של המדד. שווי השוק הנסחר של 500 החברות במדד הוא 25.5 טריליון דולר. לצורך השוואה שווי השוק של 125 החברות הגדולות ביותר במדד הוא 18 טריליון דולר ושווי השוק של החברות בת"א 125 הוא 600 מיליארד שקל, כלומר שווי השוק של החברות המובילות בישראל אינו מהווה 1% משווי השוק של החברות המובילות במדד ה-SPY.

הרחבה ונוסחא לחישוב המדד ניתן לקרוא בכתבה הבאה:

https://www.tradestreet.co.il/?p=18825

 

DAX

 

ר"ת של Deutscher Aktienindex – מדד המניות הגרמניות, ולעיתים DAX 30, הוא מדד מניות הכולל את 30 החברות העיקריות הנסחרות בבורסה לניירות ערך בפרנקפורט. חישוב המדד נעשה על ידי מערכת Xetra, ומתבצע מדי שנייה. לדברי דויטשה בורסה' מפעיל Xetra, מודד DAX את ביצועי של 30 חברות גרמניות הגדולות ביותר במונחים של נפח מסחר ושווי שוק. מדד זה מקביל ל-FT 30, מדד דאו ג'ונס ומדד תל אביב 25, ובשל מבחר החברות הקטן המיוצג בו, אינו מייצג בהכרח את כלכלת גרמניה כולה.

 

KOPSI

The Korea Composite Stock Price Index

מדד זה הינו המדד של המניות העיקריות הנסחרות בבורסה בקוריאה בדומה למדד ה- S&P 500

בארה"ב, המדדים העיקריים הם KOPSI-200, KOPSI-100, KOPSI-50.

 

אין באמור המלצה לקניה או מכירה של ניירות ערך, הכותב עשוי להחזיק בנייר וזהו אינו תחליף לייעוץ פרטני המותאם לצרכיו האישיים של כל משקיע או סוחר

הראה עוד

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close
Close