וול סטריט

ניתוח משבר משבר פיננסי באמצעות פונקציית צפיפות האנטרופיה

חלק ג' - הקדמת המאמר

משבר כלכלי בד"כ יתבטא בירידות חדות של המדדים המובילים. סוחרים ומשקיעים נוהגים לרוב לנתח את המשבר הפיננסי ע"י מדדים ותעודות סל המחקות מדדים בעזרת ניתוח טכני או/ו ניתוח פונדמנטלי. כלכלנים ינתחו את המשבר ע"י מודלים כלכליים הייחודיים למשבר המלווים במשוואות אקונומטריות (מדידה כמותית המשתמשת בכלים סטטיסטיים לבחינת יחסים בין משתנים כלכליים) מותאמות. האם תהיתם לעצמכם האם ישנם בעלי מקצוע נוספים אשר מנתחים משברים כלכליים. תתפלאו לשמוע שישנם פיזיקאים אשר מיישמים משוואות פיזיקאיות על מנת לנתח משברים פיננסיים.

 

הכתבה הראשונה הבהירה את המושגים הבאים: אקונופיזקה, אנטרופיה, פונקציית צפיפות ושלושה מדדים רלוונטיים:

ניתוח משבר משבר פיננסי באמצעות פונקציית צפיפות האנטרופיה

 

הכתבה השנייה הסבירה מה היא פונקציה, ולאחר מכן הוסברו סוגי פונקציות כגון: פונקציה ליניארית, פונקציה לוגריתמית פונקציה הפיכה ופונקציה מערכית וזאת על מנת להסביר מדוע החוקרים בחרו דווקא בפונקציה הלוגריתמית לניתוח המשבר הפיננסי.

 

ניתוח משבר משבר פיננסי באמצעות פונקציית צפיפות האנטרופיה

 

הכתבה הבאה מציגה את ההקדמה של המאמר: בעקבות משבר הסאב פריים, הבנת היציבות של מערכות פיננסיות הפכה לתחום מחקר משמעותי בתחומי הכלכלה הפיזיקה והמתמטיקה. על סמך המחקרים הקודמים על משבר כלכלי כמערכת דינמית מורכבת, ישנן דוגמאות רבות בספרות של מעברים חדים מיציבות (טרום משבר) לאי יציבות (משבר). למרות שהאירועים אשר גרמו למשבר הסאב-פריים הגיעו מהעולמות הפיננסים, מטרת כותבי המאמר היא לקבוע גורמים רלוונטיים העשויים להפחית את ההשפעות השליליות על מערכות כלכליות. החוקרים במאמר מנתחים את הגורם הספציפי למדידת יציבות מערכות כלכליות.

החוקרים חקרו את הקשר בין פונקציית הצפיפות עם דפוס החזרת זמן של המדדים הבינלאומיים הבאים: S&P500, KOSPI and DAX. התנודתיות כסיכון שוק מקובלת מאוד בתחום הפיננסי ומוגדרת כבלתי צפויה. סטיית התקן של סדרת החזרת זמן מסוגלת למדוד את סיכון השוק על סמך מצב שהוא מצב אקראי ביותר בתנועת מחיר המניות. במקרה זה, ערך האנטרופיה כמדד הסיכון הוא פרופורציונאלי לתנודתיות, ואילו שני המדדים הללו שונים למדי אם לא ניתן לתאר את מחיר המניה על ידי תהליך אקראי. החוקרים פיתחו את שיטת האנטרופיה לכימות מידת היציבות של שוק פיננסי. המדידה הרלוונטית צריכה בדרך כלל לחשוף את הגורמים בפועל האחראים למשבר הפיננסי האחרון ומה ימנע משבר פיננסי אפשרי בעתיד.

לאחרונה נעשה שימוש נרחב בחישוב הקורלציה – מקור 1. בסקירת הספרות שביצעו החוקרים על המאמר הנוכחי נסקר מאמר (מוצג מטה במקורות) אשר מציע גישה חדשה לאמידת התנודתיות והשפעתו של משבר הסאב-פריים האמריקאי על השווקים הבינלאומיים, הסקירה בוצעה לפי מדד ה- s&p500 ועיקריה חושפים כי העדפות הסיכון של משקיעי המניות מעידים על חריגה בשוק לפני משבר הסאב פריים האמריקני, וצפו את נפילת שוק המניות בשנת 2008 והתאוששות לרמות נורמליות בשנת 2009.

החידושים של המאמר הנוכחי הם: ראשית, החוקרים מסתמכים על המאפיינים הסטטיסטיים של דפוסים שונים בסדרת החזרת הזמן כדי למדוד את מידת היציבות בשוק הפיננסי. שנית החוקרים מנתחים את האנטרופיה באמצעות פונקציית צפיפות של כל הדפוסים האפשריים ומסמנים בנצ'מרק במשבר הסאב-פריים. שלישית (ויתכן והכי חשוב ומעניין – הערת הכותב), החוקרים מגלים כי הסיכון שמוערך על ידי האנטרופיה במדד S & P500 מציג ירידה משמעותית במשבר הסאב-פריים בהשוואה למדינות השוק הרגילות, ואילו אין ירידה משמעותית בשוק DAX ו- KOSPI. בכתבה הבאה יוצג המשך המאמר.

 

מקור 1

על משברים והזדמנויות

 

***אין באמור המלצה לקניה או מכירה של ניירות ערך, הכותב עשוי להחזיק בנייר וזהו אינו תחליף לייעוץ פרטני המותאם לצרכיו האישיים של כל אדם

 

הראה עוד

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close
Close