וול סטריט

האם יש דבר כזה ברוקר ללא עמלות?

סקירת מערכת רובין הוד

ידוע שבשון ההון לא תמיד מרוויחים יש לפעמים רווחים ויש הפסדים לכל שחקן מוסדי פרטי וכו. השחקן היחידי שתמיד נמצא בעמדת רווח הוא הברוקר. לכל ברוקר יש תעריפים משלו על כל סוג נכס פיננסי ובכל ברוקר זה משתנה. למשל בנקים יקחו בדרך כלל עמלה באחוזים מגודל הפוזיציה וברוקרים מקצועים שמיועדים לסוחרי יום וסווינג יקחו עמלה קבועה פר פעולה. אז בעצם אפשר לראות שהרווח העיקרי והגודל של הברוקר הוא מעמלות.

רובין הוד ברוקראז –

חברת רובין הוד הוקמה ב2013 ע"י שני בוגרי אוניבסיטת סטאנפורד כחברת סטארט אפ שיציע מודל של ביצוע פעולות בבורסה ללא עמלות. החברה בשנים האחרונות צמחה בקצב מסחרר ל10 מליון משתמשים והגיעה לשווי שוק של 8.3 מיליארד דולר. המטרה של החברה היא להנגיש  לקהל הרחב ע"י ממשק ועיצוב נוח ואפס עמלות מסחר במניות, תעודות סל קריפטו ועוד. ייעוד החברה מלכתחילה הוא להתחרות בברוקרים כמו אינטרקטיב טריידסטיישן וכו. אלה להתחרות להוות עבור שני היזמים הצעירים קפיצה לעולם הפיננסים ולהיות חלוצים וייחודיים בסקטור.

אז מימה החברה מתפרנסת?

לחברה יש כמה מקורות הכנסה שלא תלויים בתשלום עמלות. 40% מהכנסות החברה בנויות ממודל של קבלת כסף מצד שלישי על התיווך בין המוכר לבורסה. החברה נהנת גם מהריבית הגבוהה שלוקחת על הלוואת. זאת אומרת ככל שהלקוח ממונף יותר כך הריבית שתקבל תהיה גבוהה יותר. והמקור ההכנסה האחרון הוא העלות החודשית של המערכת שהיא עולה 5$.

לאיזה קהל יעד החברה פונה ואיזה סוג סוחרים נמצאים בה?

החברה עשתה קפיצה ב4 שנים ממליון משתמשים ללמעלה מ10 מליון כאשר יותר מחצי מהם מתנסים בפעם הראשונה במערכת מסחר. היעד המרכזי של החברה הוא להנגיש את המסחר לצעירם  בזכות מערכת ידידותית עיצוב נגיש  וללא עמלות. וזה בעצם מה שגורם למיליוני צעירים לנהור אליהם, לפי החברה ממוצע הגילאיים בחברה הוא 31. הסוחרים שמגיעים אל רובין הוד הם לרוב סוחרים חובבנים שמחפשים לתת "מכה" מהירה בבורסה. הטריגר שהווה נהירה לרובין הוד הוא משבר הקורונה. שמשבר הקורונה היה בשיאו והבורסה השתוללה התקשורת חגגה על זה וכל יום היו פרסומים מפוצצים שגרמו לאנשים לרצות להכנס לתחום ולעשות כסף שהוא "קל ומהיר".

יתרונות וחסרונות במערכת –

יתרונות:

  • ממשק ידידותי
  • עמלות אפס
  • סביבה נוחה לצעירים
  • אין הגבלה כספית לכניסה

חסרונות :

  • בעיות אבטחת מידע
  • נפל טכנולוגי
  • שיתוק המערכת באמצע המסחר
  • חברה חדשה בתחום

לסיכום:

אין ספק שמערכת רובין נכנת ביתרונות וחסרונות ואפשר למצוא סיבות להכנס למערכת או לא. אבל צריך לזכור שלא למסחר התכוון המשורר, אלא לחדשנות. המייסדים פתחו את המערכת כדי לשבש את סקטור הפיננסים ולהביא בשורה חדשה בעולם הבנקאות בתקווה להיות כמו טסלה של הרכבים ואפל של הפלאפונים.

הראה עוד

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close
Close