וול סטריט

התחום שסחף 18 מיליארד $ כבר אינו שייך לנביאי הזעם: מניות האנרגיה הירוקה מושכות עניין ואהדה בקרב משקיעי העולם

אחד התחומים החמים ביותר המופיעים לאחרונה בכותרות מהדורות החדשות – האנרגיה הירוקה (ובעיקר סולארית) זוכה לעניין רב מצד משקיעים וישנן לא מעט סיבות לכך.

מתחילת השנה זרמו לקרנות סל מתמחות באנרגיה ירוקה כ-18 מיליארד $ – סכום כפול מזה שהופנה לקרנות אלה בשנת 2019 (ע"פ הערכות Blackrock).

מקור: בלומברג


אז למה נוצר לאחרונה עניין בתחום האנרגיה הירוקה

 • ירידה בעלויות חומרי גלם– יותר מחקרים מצביעים לאחרונה על יתרון כלכלי (בנוסף לסביבתי) בהפקת אנרגיה ממקורות טבעיים (שמש, מים ורוח) במקום הפקתה ע"י שריפת דלק מאובנים (פחת, נפט וגז). יתרון זה תרם במהלך שנת 2020 להצלחתן של חברות כמו SolarEdge (פאנלים סולאריים) ו-Tesla (סוללות ליתיום) בהפחתת עלויות הייצור שלהן (ניכר בדו"חות הכלכליים).
 • עליה במודעות הסביבתית- כיום מדינות רבות בעולם קבעו כי פליטת פחמן וגזים מזהמים לאטמוספרה היא הגורם העיקרי להתחממות הגלובלית. בשנים האחרונות נתקלנו באינדיקטורים שונים המצביעים על משבר אקלים, ביניהם- עומסי חום קיצוניים (שנת 2020 הנה השנה החמה ביותר בהיסטוריה), קרחונים נמסים בקטבים, סערות וסופות עוצמתיות (אחת מעונות ההוריקן האטלנטיות הפעילות ביותר אי פעם) וקריסת המערכת האקולוגית באזורים שונים בעולם (כמו השריפות באמזונס, אוסטרליה וקליפורניה).
 • השלכות כלכליות- מחקר שפורסם לפני כשנה מעריך כי אם לא תינקט כל פעולה למניעת התחממות הגלובלית, צפוי להיגרם אובדן הכנסות פוטנציאלי של 2.51% מהתמ"ג העולמי לנפש בשנת 2050.
 • מעורבות ממשלתית- מנהיגי מדינות מפותחות רבות בעולם הציבו לעצמן יעדים שאפתניים בתחום האנרגיה הירוקה- כמו הסכם פריז לדוגמה, שנחתם ע"י 200 מדינות והתחייבו לנקוט צעדים מוגדרים לבלימת השפעות משבר האקלים.

 


במסגרת ניצחון המפלגה הדמוקרטית בארה"ב, ביידן- האריס התחייבו להשקיע בתשתיות למלחמה במשבר האקלים, להציב את ארה"ב על מסלול לאיפוס פחמני בסקטור החשמל עד שנת 2035 ולאפס פליטות עד שנת 2050 (תכנית מוערכת בעלות של 5 טריליון דולר – 2 מתוכם במימון ממשלתי). גם הממשלה בישראל אישרה מתווה מעבר לצריכת אנרגיה ירוקה בשיעור של כ-30% תוך עשור.

חשוב לציין כי הנשיא המכהן דונלד טראמפ הודיע מוקדם יותר השנה על נסיגת ארה"ב מהסכם פריז.

ניצחון המפלגה הדמוקרטית בבחירות בארה"ב העלו את הסיכויים למעורבות ישירה של ממשלת ארה"ב בתחום האנרגיה המתחדשת – מה שלא היה עובר תחת ממשל טראמפ.

כותרות היום 09.11


איך משקיעים באנרגיה ירוקה

דרך פופולארית ופשוטה להגדיל חשיפת פורטפוליו לתחום האנרגיה הירוקה מבלי לבחור מניות של חברות ספציפיות היא להשקיע דרך קרנות סל.

קרן סל (ETF- Exchange Traded Fund) היא מכשיר פיננסי שנועד לעקוב באופן פסיבי אחר מדדי מניות.

הקרן תחזיק במניות שונות מתחום מוגדר והמשקיע, מה שמאפשר פיזור רב יותר וחשיפה מיטבית לסקטור הנבחר.

שתי קרנות הסל הגדולות ביותר בתחום האנרגיה הירוקה הן – Invesco Solar ETF ו-iShares Global Clean Energy ETF.


השקעה אלטרנטיבית- התקנת פאנלים סולאריים על גגות פרטיים

 • מדינת ישראל התחייבה כחלק משאיפותיה ליישר קו עם מדינות ה-OECD לעבור להפקת אנרגיה ירוקה בשיעור של כ-30% תוך עשור.
 • במטרה להשיג יעד זה, המדינה מעודדת בעלי בתים ויזמים עסקיים לייצר חשמל סולארי בתמורה למתן תעריפי ייצור מיוחדים וגבוהים משמעותית מתעריפי הצריכה שמשלמים בעלי המערכות.
 • התעריפים נקבעים ע"י רשות החשמל ומשרד האוצר כך שמערכות ביתיות יקבלו את התעריף הגבוה ביותר וככל שהמערכת גדולה יותר התעריף קטן.
 • חברות סולאר בישראל מציעות שירות התקנת פאנלים סולאריים על גגות בגודל של כ-60 מ"ר ומעלה.
 • קיימת אפשרות לרכוש פאנלים במסלול מימוני (ליסינג).
 • החשמל המיוצר ע"י משקי בית פרטיים נמכר לחברת החשמל תמורת תעריף מובטח קבוע ל-20 שנים (בכפוף לשינויים רגולטוריים).
 • בחלק מהמקרים קיימים פטורים מלאים ממס הכנסה, מע"מ ופטור מהיתר בניה למערכת סולארית (עם זאת, באחריות כל אדם לבדוק את הנושא באופן אישי ופרטני).

 

המערכת הסולארית מייצרת הזדמנות ייחודית לבעלי בתים פרטיים לתרום לסביבה ולייצר מקור הכנסה למשך 25 שנים בכפוף לעמידה בקריטריונים מסוימים.

קיימות בישראל חברות מקצועיות המתמחות בתחום הפאנלים הסולאריים – רצוי לתאם פגישת ייעוץ ובדיקת התאמה לפרויקט ע"י איש מקצוע מוסמך טרם קבלת החלטה כלשהי.


לסיכום, בין אם זה מוקדם או לא לדון על שינויים גלובליים בתחום האנרגיה המתחדשת – קשה לא להסכים שנושא חשוב זה עתיד לעלות על הפרק בבוא הזמן ולהביא להשפעות מהותיות על הסביבה, הכלכלה וכלל תחומי החיים.

התחום הזה מציע למשקיעים חשיפה לסגמנטים מעניינים בעלי פוטנציאל השפעה חיובית ואולי אפילו עליית ערך. זיהוי הזדמנויות ופוטנציאל בשלב מוקדם לפני שהגיעו לכותרות העיתונים היא גדולתו של משקיע מצליח.


 

הראה עוד

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close
Close