פסיכולוגיית מסחר

מנהיגות, מן הפנים-החוצה

השינוי מתחיל במחשבה

בני האדם ידועים ביכולתם המיוחדת לעצב את חייהם באמצעות שינוי הרגלים, אך מעטים האנשים אשר טורחים לעשות זאת בזמן הנכון, טרם חוו מפלה או טרגדיה אשר ערערה את אמונתם בסביבתם ובעצמם. הרוב "מסופקים" מזה אשר נמצא ברשותם, אך מתחרטים על כך בגיל מאוחר יותר, כאשר הם מבינים שמדובר היה בסיפוק שטחי ומיידי -משבר גיל הארבעים הוא דוגמה מצוינת לכך, אם כי זה אינו הגיל אשר קובע את הופעתו של המשבר הפוטנציאלי.

לחלקנו החיים מלאים בשליליות מבראשית (עוני קיצוני, אלימות במשפחה, מחלות גנטיות וכו'), מסיבה זו לפתח הלך-רוח המקביל לזה של אדם מצליח יהיה קשה במידה רבה מאלו אשר גדלו בסביבה תומכת ואופטימית. רוב האנשים נותרים סטטיים מתוך תחושת נוחות, הם מניחים שהם "בסדר" במצבם הנוכחי -אולם אין הם מתייחסים לכך שהפוטנציאל הקיים בהם זהה לזה של גיבור מן האגדות, הם אינם מודעים לכך שביכולתם לשנות ולשפר את המציאות כפי שהיא -אך פוטנציאל זה לא יתממש אילולא יסכימו להיות דינמיים ולבצע שינוי מהותי בחייהם.

מכשולים רבים עומדים בינינו לבין מטרותינו ושאיפותינו, הם מאטים או אולי קוטעים כל ניסיון לקידום, שיפור ופיתוח העצמי -זהו תפקידנו להשתנות בהתאם לנסיבות ולא לתת לקשיים למוטט אותנו -מסיבה זו כתב בספרו "שבעת ההרגלים של אנשים אפקטיביים במיוחד", כתב סטיבן קובי: "אופיו העצמאי האמיתי של אדם מחזק את כוחו לפעול במקום להיות מופעל".

לא מעט סיבות קיימות לסטגנציה, אשר מקבעות את האישיות ומונעות התקדמות. גירויים חיצוניים למיניהם כגון חברים, משפחה, הממשלה ואפילו מזג האוויר, עלולים להפחית את רמות האופטימיות, הנחישות והרצון להתקדם בתחום בו בחרנו. אך כל אלו באים מן החוץ -האם נסכים להתמודד עם זה שכל גורם חיצוני משפיע על תהליך ההתמרה הפנימי שלנו? אין ספק שאנו מוכרחים לנקוט באמצעים מסוימים על מנת להניב את פירות השינוי בחיינו, ואותם אמצעים מתחילים מעדכון מחשבתי.

עלינו להאמין בעצמנו, ביכולתנו לשנות, ליזום וליצור -זהו תפקידנו כבני אדם לכונן קוסמוס מכאוס, לא לשקוע בטינה, מרמור או דחיינות מכל סוג -תהא הסיבה אשר תהא- אשר ימנעו מאיתנו לחלץ את הפוטנציאל הקיים בנו. בין אם מדובר במסחר, ניהול, שיווק או כל מקצוע אחר שיעלה על דעתכם, העיקרון הוא פשוט -רק אתם קובעים את גורלכם, אין ביכולתו של אף גורם להשפיע על עתידכם. לתת לנסיבות חיצוניות שאין ביכולתכם לשלוט עליהן -לשלוט עליכם, הינו פרדוקס שמוביל להתמוטטות הנפש.

הקונספט "מן הפנים-החוצה" מתאר את יכולתנו לבצע אינטרוספקציה, להתבונן פנימה אל נפשנו ולמצוא פיתרון לסבל ולכאב הנתונים במציאות. עיקרון העדכון המחשבתי מדגיש את היכולת שלנו לחשוב בעצמנו, לייסד מציאות מרעיון דמיוני, להמיר אנרגיות שליליות לחיוביות, להפיק משמעת עצמית באמצעות שינוי הרגלים, להתגבר על פחדים ולאזור עוז, לפתח אמונה בהיעדר תקווה -בעצמנו ובאחרים, לתכנן תוכניות לעתיד ולפעול בהווה למען השגתן, לדבוק במטרה המספקת לנו משמעות ולשאת בעול כל אחריות עם חיוך על הפנים.

כל אלו מהווים רשימה מצומצמת של יכולותינו כבני אדם, ואין זה משנה מהן הסיבות החיצוניות אשר מונעות מכל אחד מהם להתגלם. במוקדם או במאוחר, קידום העצמי נתון בידי האדם המעוניין להפוך להצלחה, להשראה, למוקד של תקווה. הבחירה נתונה בידי הפרט, לא בידי אף גורם חיצוני -אין זה משנה מהו התירוץ המחזק את ההפך. אינני אומר שאין אנשים אשר נקלעו למצבים שמהם נדמה כי בלתי אפשרי להיחלץ, אך אני שם דגש על כך שזה אשר קורא את הכתוב יבצע חשבון נפש בפרטיות וישאל את עצמו בכנות האם הוא מתלונן, או נושא באחריות.

"הזורע מחשבה קוצר פעולה; הזורע פעולה, קוצר הרגל;

הזורע הרגל, קוצר אופי; הזורע אופי, קוצר גורל"

הראה עוד

Ben Kogan

בן קוגן; לומד פסיכולוגיה באופן עצמאי 4 שנים. לומד מסחר בשוק ההון שנתיים. השכלה בפסיכולוגיה: פסיכולוגיה התפתחותית, פסיכולוגיית מעמקים, פסיכולוגיית אישיות ופסיכולוגיה אנליטית. השכלה בשוק ההון: מושגים, טעויות נפוצות וניתוח טכני.

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close
Close