פסיכולוגיית מסחר

חרדת החמצה (FOMO)

התמקדות במטרה היא המפתח להצלחה

הפחד מפספוס רווח בקרב סוחרים בשל אינספור מניות המזנקות בעת סריקה ומובילות לעומס לא רצוי של הזדמנויות שאין ביכולתם לממש. מאות אפשרויות חומקות מבין ידינו ואין ביכולתנו לעשות דבר בנידון. נמצא את עצמנו תוהים לא מעט בנוגע למה היינו יכולים לעשות עם מניה כזו או אחרת "אם" היינו תופסים אותה בזמן -אך הייתכן כי אנו קטנוניים בעודנו מעלים על הפרק מה "יכולנו" לעשות, במקום למקד את חקירתנו לכדי חיפוש מצומצם של מניות שבהן יש ביכולתנו לסחור?

מרדף-שווא כוללני מסוג זה מלווה בתחושות שליליות ורגשות מעמיסים כגון חרטה, פספוס, כעס, מרמור וטינה שאנו לרוב מפנים כלפי גורמים שאין להם קשר ישיר לחוסר ההתמקדות והיעדר הריסון העצמי שלנו. אולי תשומת ליבנו מופנית לפנטזיה ולא למציאות? מה אם נתמקד בזה אשר יש לנו שליטה עליו, במקום להתייסר על זה אשר החמצנו ואין ביכולתנו לשנות?

חרדת החמצה הנוצרת בעקבות מרדף מופרז אחר הזדמנויות הוא קונספט נפוץ שכל אדם מכיר בהתאם לחייו, אך מוטלת עלינו האחריות ליישם מרדף שכזה באופן פרגמטי -אחרת נשקע בים של אפשרויות ונטביע את האופי שלנו בתהליך.

האדם הרציונלי מבין שאין ביכולתו לשלוט על הכל -הרי שהוא בסה"כ אדם וככזה הינו מוגבל לתנאי מחייתו וכמו גם לחוקים פיזיקליים למיניהם. מעשים אשר חוזרים על עצמם בחיי היומיום מוכרחים להפוך אוטומטיים, עליהם לשמש הרגלים יציבים ואמינים על מנת שיאבדו ממורכבותם ויהפכו צפויים ופשוטים -מסיבה זו האדם תלוי ברוטינות כמו צחצוח שיניים, מקלחת, שינה וכו'. דוגמה מעניינת למידת המוגבלות שלנו משתקפת ביכולתנו לראות. יכולת זו אינה בלתי מוגבלת -מכיוון שאם הייתה, היינו יכולים לראות הכל, כל הזמן והיינו נתקפים חרדה תמידית בעקבות זרימה בלתי פוסקת של מידע.

אחת הסיבות לכך שאנו מוגבלים ויזואלית היא הגומה המרכזית (Fovea) המתוחמת בחלקה האחורי של העין. היא ממוקמת ברשתית, אשר אחראית לבצע את עיקר תהליך הראייה -בה מתקבלת התמונה לאחר התמקדות באמצעות הקרנית והעדשה -לדוגמה, קחו חפץ כלשהו (מטבע, מפתח) והניחו אותו ליד חפצים נוספים. כעת התמקדו בו ושימו לב כיצד הפריט נהיה חד בעוד ששאר התמונה הופכת פריפריאלית -הרזולוציה מטשטשת אך המפתח נותר ברור. זהו תפקידה של הגומה המרכזית.

קחו בחשבון שהפוביה מכילה מעל לרבע מיליון פוטורצפטורים (קולטני תמונה), מה שאומר שאנו מעכלים המון מידע ויזואלי ללא מודעות לכך -זוהי דרכה הביולוגית של הטבע להמיר את המציאות המורכבת עד אין-סוף לכדי תחום פשוט המבטל חרדה. מכיוון שהנושא המרכזי של הטקסט הינו הגבלת האפשרויות למען התמקדות, עלינו לקחת בחשבון את התופעה המיוחדת שהעיניים שלנו אחראיות לבצע: מטרות שאנו נציב, בהכרח ישפיעו על מה שנראה.

הפסיכולוג הנודע ג'ורדן פיטרסון אמר: "השתמש בפחד כדי לדחוף את עצמך קדימה" -משמעות הדבר היא שעלינו להשתמש בפחדינו כגירויים מוטיבציוניים. עלינו להכיר בכך שהזדמנויות תמיד יהיו שם, אך לא כל אחת מהן נועדה עבורנו -עובדה זו מקלה על חיינו ומחייבת אותנו להגביל את עצמנו לכדי מטרות ספציפיות שייקלו עלינו לחיות.

כל תהליך של בניית רוטינה מצריך הקרבה של פעילויות מסוימות (משחקים, סרטים, חברים ועוד), למען ביצוע מעשים אחרים העולים בחשיבותם (לימודים, עבודה, קריירה, משפחה וכו'). מניות חדשות מזנקות מדי יום ולעולם לא נזכה לראות או לסחור בכולן, מה שאומר שעלינו לוותר על רוב המניות על מנת שנוכל להתמחות במספר מצומצם ולייעל את עבודתנו -כך בעצם לא נתפזר או נאבד את עצמנו בים של אפשרויות. מסיבה זו אנו מנהלים רשימת מעקב וממיינים כל מניה בקטגוריה שלה (חמה/פושרת/קרה), אחרת כל מניה הייתה חשובה כמו כל מניה אחרת ולא היינו יודעים במה להתמקד.

ההיררכיה קיימת בכל תחום בחיים, משום שכל דבר עולה על אחר בסדר העדיפויות שלנו, בסולם הערכים שלנו -אחרת לכל פרט בחיינו הייתה חשיבות זהה לאחר ולא היינו מוצאים ערך בדבר. כל אדם מוכרח להבין שהוא מוגבל, שאין ביכולתו לראות או להבין הכל -בגלל זה כל מומחה מייצג את תחומו ולא את כל התחומים.

התמקדות פותחת בפנינו דלתות

תפקידנו ללמוד להסתפק במועט ולהמנע ממרדף אחר סיפוק מיידי, חומריות או התעשרות מהירה -זה נוגע לתחום המסחר כמו לכל תחום אחר בחיים. כל מניה עלולה להפיק רווח עצום, לכן מרדף אימפולסיבי ללא התמקדות בתוכנית הינו מעשה שטותי שלא יוביל לדבר מלבד ייאוש, תסכול ותחושת החמצה -שלא לדבר על הפסדים עצומים שעלולים להתרחש בעקבות פזיזות המתלווה להם.

בואו ונפנה את תשומת ליבנו לזה אשר מהווה עבורנו חשיבות עילאית, הסיבה לשמה קמנו בבוקר. נמיר את חרדת ההחמצה לטובת משמעת עצמית, הגבלת תחומי הידע והתמקדות במניות ספציפיות. ננהל רשימת מעקב ולא נתפזר מעבר לתחומיה עד לעת הצורך. נדבוק בהחלטותינו אלא אם נפתחת הדלת (נוצרת הזדמנות) להיות דינמיים ולשנות את קו המחשבה. רק כך נהפוך מומחים ולא נשקע באובדן ערכים.

"אתה הופך לזה אשר הפנית את תשומת ליבך אליו"

– אפיקטטוס

הראה עוד

Ben Kogan

בן קוגן; לומד פסיכולוגיה באופן עצמאי 4 שנים. לומד מסחר בשוק ההון שנתיים. השכלה בפסיכולוגיה: פסיכולוגיה התפתחותית, פסיכולוגיית מעמקים, פסיכולוגיית אישיות ופסיכולוגיה אנליטית. השכלה בשוק ההון: מושגים, טעויות נפוצות וניתוח טכני.

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close
Close