פסיכולוגיית מסחר

איך ניתוח נכון של תמיכה והתנגדות ישפר את ביצועי המסחר

היבט נוסף על כלים אוניברסליים

בעולם המסחר, המונחים תמיכה והתנגדות תפסו שם בתור הפרמטרים העיקריים לניבוי המשכיות, היפוך או התבססות פוטנציאליים. הם תורמים בסימון של ושמירת מעקב אחר נקודות מחיר קריטיות בגרף ומאותתות על שיגור קנייה או מימוש הפוזיציה בעת הצורך. השימוש בהם מגוון במיוחד, בעקבות היצירתיות הנדרשת מסוחר או משקיע בתחום זה –הרי שהצלחה אמיתית נובעת מהיכולת לגבש טקטיקה עצמאית ויישום שיטתיות נבדלת.

המשיכה לסגנונות מסחר משתנה פר אדם והשימוש בפרמטרים משתנה גם הוא, לכן זו מחויבתו של כל סוחר למצוא את הנישה התואמת לו ולהשתמש בכל כלי באופן המועיל לשיטת המסחר שלו. אני אציג דרך חדשה להתייחס לתמיכה והתנגדות בתקווה שאתרום לאלו המרגישים אבודים או אלו המחפשים נקודת ראות שונה מזו שברשותם, בתקווה שההגדרות הללו יניבו ערך. חוות דעת בעמודת התגובות יתקבלו בברכה.

תמיכה/התנגדות סטטית -למעקב יומי:

מדובר בקווים הבסיסיים ביותר שכולנו מכירים. כידוע, יש מספר דרכים לסמן נקודות אלו, אך הנפוצה ביותר היא באמצעות קו אופקי הנמתח לכל אורך הגרף המציין נקודות תמיכה/התנגדות מן העבר ובו זמנית יעדים עתידיים פוטנציאליים. טעות נפוצה בקרב סוחרים באה לידי ביטוי בכך שהם מציירים אין ספור קווים מתוך ההנחה שיש לסמן כל נקודה שנראית על פניה קריטית, מה שגורם לעומס ויזואלי, טשטוש הגרף והטעייה אפשרית בעת מסחר.

דוגמה לגרף מלוכלך

טעות שכזו מצריכה חידוד בנוגע להבנת הנקודות הקריטיות ביותר. עלינו לשמור על הגרף נקי ככל הניתן על מנת להמנע מלכלוך וטעויות, מה שאומר שעלינו לזהות תמיכות והתנגדויות אשר חזרו על עצמן מספר רב של פעמים ולסמן אותן ללא הצורך בפרטנות (בלי לדייק יתר על המידה) -כך הגרף נותר נקי וברשותנו היכולת לשמור מעקב באמצעות המתנדים שעליהם ארחיב בהמשך.

ניתן לסמן שני קווים דקים בטווח המחירים הנוכחי ושניים עבים ליעדים שאתם בונים עליהם במידה והתוכנית שלכם מתממשת.

דוגמה לגרף נקי, איך אני מצייר

תמיכה/התנגדות דינמית -למעקב יומי/תוך-יומי:

מינוח זה מתייחס למתנדים השונים שכל סוחר מכיר -בין אם מדובר בSMA, EMA, RSI, VWAP או כל מתנד אחר -כולם מבוססים אלגוריתמיקה מסוימת שנועדה להקל על חיינו ולאותת עבורנו על נקודות כניסה או יציאה בעת מסחר או תיכנון המערך שברשותנו.

ה-EMA (Exponential moving average) לדוגמה מייצג את המתנד הנפוץ ביותר בקרב סוחרים ותפקידו לנוע בגרף בהסתמך על חישוב ממוצע המחירים באינטרוולים נבחרים (EMA 20 מייצג ממוצע מחירים של עשרים הימים האחרונים, EMA 50 מייצג חמישים ימים וכו') -מה שהופך אותו לכלי עזר (נוסף) אמין מבחינת חילוץ הנתונים הרלוונטיים עבור מסחר תוך יומי. טווחי הזמנים משתנים בין סוחר לסוחר לכן כמו כל אספקט במסחר מדובר בניסוי וטעייה אינדיבידואליים.

EMA 20
EMA 50

דוגמה קלאסית נוספת היא ה-Volume weighted average price או בקצרה, ה-VWAP. ציינתי את שמו המלא למען הבנת תפקידו העיקרי והוא שכלול הנתונים באמצעות מחזורי המסחר (volume). אלגוריתם זה מכפיל את המחיר במספר המניות שנסחרו באותו מחיר, ומתחלק בסך כל המניות שנסחרו לאורך התקופה שהמתנד מייצג (100-VWAP הוא טווח הזמנים המקובל, אך אין באמור חוק קונקרטי המחייב שימוש בטווח זה).

באמצעותו אנו יכולים לאמת מגמה שורית או דובית בהתאם למיקום הנרות ביחס אליו -כלומר, כאשר הנרות ממוקמים מעל לקו ה-VWAP, המגמה שורית (חיובית) וכאשר הם מתחתיו היא דובית (שלילית). דוגמה מוצגת בתמונה למטה.

VWAP

ההבדל שבין ה-VWAP ל-EMA:

ה-VWAP מכפיל את סך המחירים במחזור המסחר (volume), ומחלק במחזור-המסחר הכללי בתקופת הזמן המוגדרת (total volume).

ה-EMA לא נוגע במחזורי המסחר, אלא מחשב את מחירי הסגירה והפתיחה ביחס לטווח הזמנים המוגדר (לדוגמה עשרים ימים) ולאחר מכן מחלק את התוצאה בטווח הזמנים כולו (עשרים) תוך מתן דגש לנתונים העדכניים ביותר באמצעות חישוב שנקרא smoothing (מידע נוסף ניתן למצוא באתר www.investopedia.com)

לא ארחיב כאן על החישובים מכיוון שזו לא מטרת הטקסט, אך הפרט האחרון משמעותי משום שהוא מבדיל בין ה-EMA ל-SMA.

תמיכה/התנגדות מתוחמת -למעקב תוך-יומי:

בנוסף לקווים אופקיים ולמתנדים, אני מוצא נוחות בסימון אזורים של תמיכה והתנגדות באמצעות קווים קטועים המתחמים את שני הפרמטרים לחוד. הרעיון הוא לייעל את האמינות של התוכנית באמצעות הפחתת הסטייה הפוטנציאלית -כלומר, תיחום מוגדר של אזור תמיכה ואזור התנגדות. התמונה למטה תשקף את כוונתי.

תמיכה/התנגדות מתוחמת -מיועדת למעקב תוך יומי

מקווה שקיבלתם ערך ואדגיש שוב שאין כאן המלצה או ניסיון לשכנוע, רק שיתוף של פרפסקטיבה שנועדה לתרום להיבט הרחב שמכיל שוק ההון.

הראה עוד

Ben Kogan

בן קוגן; לומד פסיכולוגיה באופן עצמאי 4 שנים. לומד מסחר בשוק ההון שנתיים. השכלה בפסיכולוגיה: פסיכולוגיה התפתחותית, פסיכולוגיית מעמקים, פסיכולוגיית אישיות ופסיכולוגיה אנליטית. השכלה בשוק ההון: מושגים, טעויות נפוצות וניתוח טכני.

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close
Close