פסיכולוגיית מסחר

6 מאפיינים שכל סוחר מוכרח ליישם על מנת להצליח

הכלים להצלחה מקורם בנפש

המרדף אחר הצלחה רווח בקרב בני האדם, אך מעטים הם אלו אשר מניבים סיפוק אמיתי וגורפים הצלחה במהלך חייהם. בטקסט הבא ארחיב מעט על מספר מאפיינים שכל סוחר מוכרח לשלוט וליישם על עצמו באמצעות תיחזוק האישיות ברמה היומיומית. על מנת להניב את פירות ההצלחה הממתינים להיקטף, על כל אחד להחזיק במאפיינים שהאדם המצליח יישם בהרגליו לאורך ההיסטוריה.

משמעת: משמעת נמצאת בראש הרשימה משום שהיא המאפיין הכי קשה להשגה, אך ללא ספק הנחוץ ביותר לכל אדם השואף להצליח. משמעת היא הכלי שבאמצעותו אדם מסוגל לשבת 6-8 שעות בחדרו תוך התבודדות מוחלטת מן הסביבה על מנת להשיג את מטרותיו ושאיפותיו. משמעת היא האמצעי שבזכותו ההצלחה זורמת בשפע לאחר השקעה אינטנסיבית ממושכת. ללא משמעת אין ביכולתו של אף אדם להצליח ולהתעשר (במובנו הרחב של המונח) באף תחום בחיים ואין זה משנה מאין הוא מגיע ולשם מה הוא פועל.

על מנת לפתח משמעת יש להבין שמדובר בריסון עצמי -המנעות ממותרות ודחיינות מכל סוג לפרק הזמן המוקצב שבו המטלות והמחויבויות תופסות פיקוד. הקושי הנפוץ ביותר בקרב בני-אדם הוא פיתוח הרגלים חיוביים ופרודוקטיביים באמצעות מיגור סיפוקים ותשוקות. מטרת הפוסט איננה לספק מדריך, אלא להוביל להבנה בסיסית שמדובר בקושי אנושי אוניברסלי אך נחוץ למען התמקדות ושיפור הביצועים בכל תחום בחיים. משמעת היא הגשר שבין השאיפות להישגים.

במשמעת טמונה ההצלחה

יציבות רגשית: מדובר בתפיסת פיקוד על הרגשות והתגובות שלנו לגורמים חיצוניים. ביציבות רגשית טמונה (בין היתר) הסבלנות -היכולת של אדם להמנע מגירויים מידיים למען שימורם למועד מאוחר יותר. בדומה לכך שלא נאכל את כל האוכל הנמצא במקרר בבת אחת מכיוון שלא יישאר דבר למחר, כך גם כל סוחר מוכרח להבין שאין סיבה לחקור על או לסחור בעשרות מניות בו זמנית, מהסיבה הפשוטה שזה יעמיס על הקיבולת השכלית ויוביל להתמוטטות רגשית. כל סוחר מתחיל מכיר את תחושת החרדה המאופיינת ברעד, חלחלה, פחד וכו' -מקורם באי-יציבות רגשית הנגרמת (על פי רוב) מהיעדר משמעת ותיכנון מעמיק של תרחישים.

כיצד אדם אחד אמור לנהל מכלול של פוזיציות בו זמנית בלי לרעוד מפחד ולהיאבד בין האפשרויות? למה לתכנן עשרות תרחישים אשר יגבירו את רמות החרדה במקום להתמקד בכמות מצומצמת אשר תשפר את איכות העסקאות ותספק שלווה? עלינו להמתין לעת הנכונה ולהתגלמותה של ההזדמנות לה חיכינו על מנת ליישם את תוכניותינו ביעילות מירבית ולשם כך נחוצה יציבות רגשית.

ביטחון עצמי: זהו מאפיין המתגבש באמצעות פיתוח המשמעת והגברת החסינות הרגשית. ביטחון עצמי מתלווה לתוכניות אשר יצאו לפועל בהצלחה וליכולת להתמודד עם מפלות מכל סוג. לא כל תוכנית תהיה מושלמת ולא תמיד נהיה צודקים -הרי מסחר בשוק-ההון הינו משחק הסתברותי, לכן חשוב להבין שלא נוכל לפתח ביטחון עצמי אם לא נדע את מגבלותינו. עלינו להציב מטרה ולרדוף אחריה בלי לוותר או להתייאש -רק כך נוכל לספק את האגו ולצבור ביטחון עצמי אשר יועיל ביישום פעיל של התוכניות שלנו.

פתיחות מחשבתית: מנטורים רבים מפרסמים את רשימות המעקב שלהם וכמו גם את רעיונותיהם בכל הנוגע לשוק ההון. אך האם יהיה זה נכון או מוצדק לעקוב אחריהם לכל אורך הדרך? האם יהיה זה שימושי להישען על הצלחתם באובססיביות? בוודאי שלא. פתיחות מחשבתית היא תכונה במודל התכונות הפסיכולוגי (מודל חמש התכונות הגדולות) והיא מתארת את מימד היצירתיות -העולם הדימיוני שבו מתגבשים רעיונות ובזכות הנחישות של האדם הם מתבטאים במציאות.

כל הצלחה מצריכה רעיון

על כל סוחר להבין שאי אפשר להצליח באמצעות מעקב תמידי אחר מנטורים -הם שם על מנת לגבש את הידע הראשוני ולתרום בתרגול התחלתי בלבד. סוחר עצמאי מוכרח לפתח רעיונות מסחר משל עצמו ולגבש ידע בזכות לימודים עצמאיים (משמעת) וניסיון מעשי אינדיבידואלי. ללא עצמאות לא ניתן להפיק חירות -יש לזכור זאת על מנת לפתח קריירה אוטונומית במסחר או בכל תחום אחר אשר נוגע לליבכם.

גמישות: תכונה זו מתארת את יכולתו של האדם להסתגל באופן דינמי לכל תרחיש ולהתגבר על כל מכשול אשר נקרה בדרכו. קשיים, סטיות ומפלות -כולן חלק מן המציאות והן מהוות עבורנו כלים יעילים לפיתוח האישיות וחיזוק סולם הערכים שלנו. בידינו נמצאת ההחלטה האם להשתמש בכישלון כתירוץ זמני, או כטריגר למוטיבציה ממושכת.

על מנת להיות סוחר מצליח (או להצליח בכל תחום), נצטרך להתמודד עם מכלול דינמי של תרחישים שלא יתאמו את הלך הרוח הנוכחי שלנו -משמעות הדבר היא שעלינו להשאר גמישים על מנת להשתנות בהתאם לדרישות המציאות. עלינו לזכור תמיד שללא טעויות אין ביכולתנו להשתנות -הרי אם אנו צודקים תמיד, הכל מתנהל כשורה ואין סיבה להסתגל לדבר. לכן תנו לטעויות לחזק וללמד ולא למוטט ולנוון. מכשולים הם כאבני מדרך, עליכם לנקוט באמצעי זהירות בכל צעד שתיקחו אחרת תיפלו לאגם ואולי תטבעו.

אמונה: ניתן לפרש אמונה במספר דרכים, אך היעילה ביותר לפי דעתי תהיינה תרגום האמונה לכדי מעשים. אני אסביר: אם אני מאמין שמגיע לי להתקדם בהיררכיה בה אני נמצא (נגיד לטובת קידום), אני מבסס את אמונתי בהתאם למעשיי -אני משקיע יותר מעובדים אחרים בכך שאני מגדיל ראש ומבצע מטלות מעבר לאלו שהוטלו עליי, עובד שעות נוספות, מגיע בזמן או אפילו מקדים, עוזר לחבריי לעבודה במשימותיהם וכו' -כל אלו מעשים המשקיפים את אמונתי.

אמונה היא סגולה

אמונה לא מצריכה היבט דתי בשום אופן, אלא שהיא מייצגת את המחויבות המוסרית שלנו כבני אדם -מחסור באמונה הינו חטא וניתן להגדירו כניהיליזם -כלומר שלילת ערכים, רצונות ומשמעות. אם נאמין בלב שלם שעלינו להיות כנים, ממושמעים ומצליחים -הרי שאם לא נפגין את כל אלו ונוכיח את עצמנו מולנו ומול אחרים, לא תהיה דרך לדעת שזה אכן מה שאנו מאמינים בו. אמונה היא הביטחון במה שאנו מקווים להשיג וההבטחה של מה שאיננו רואים.

לכן אם פעולה היא זו אשר מגדירה אמונה, עלינו להבין שאם ברצוננו להפוך לאנשים מצליחים עלינו להאמין בעצמנו ולפעול בהתאם לכך! אין דרך יותר יעילה לתווך בין המציאות הנוכחית לבין העתיד הנחשק מאשר לפעול בהתאם לערכים שאנו משתוקקים לפתח. אמונה בדבר מה כרוכה בציפיות -על מנת לממש אותן עלינו להתנהג בהתאם לה. פעולות משקפות את אמונותינו ואמונה היא הנוגדן להתדרדרות הנפש.

הראה עוד

Ben Kogan

בן קוגן; לומד פסיכולוגיה באופן עצמאי 4 שנים. לומד מסחר בשוק ההון שנתיים. השכלה בפסיכולוגיה: פסיכולוגיה התפתחותית, פסיכולוגיית מעמקים, פסיכולוגיית אישיות ופסיכולוגיה אנליטית. השכלה בשוק ההון: מושגים, טעויות נפוצות וניתוח טכני.

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close
Close