פסיכולוגיית מסחר

החוקים החשובים ביותר למסחר בשוק-ההון

כל סוחר מומנטום מתקשה לבסס נישה עצמאית כאשר הוא בוחר בנתיב המסחר בשוק-ההון. זה כך משום שיש המון מידע מפוזר ברחבי האינטרנט וכל המעוניין להכנס לתחום מוכרח לחקור, לגמרי לבדו, מהו המידע הנחוץ למען הבנת השוק, היכן מידע זה מסתתר והאם הוא אמין. בעקבות בורות מוחלטת בנושא, כל מי שיחפש ימצא את עצמו שובר את הראש בגלל חוסר עיקביות ועירבוב לא ברור ואף מזיק של המידע. מחסומים לאין סוף מונעים את הצלחתו של הסוחר, רק בגלל אי הסדר השורר בתחום.

על מנת להקל על החיפוש, יצרתי רשימה מצומצמת של חוקים בסיסיים שכל סוחר מומנטום מוכרח להכיר. באמצעות הכרה של החוקים הללו, החיפוש יהיה פשוט בהרבה משום שכל מנטור שיתפוס את עיניכם מוכרח לייצג את ההיגיון הגלום מאחורי חוקים אלו. אין שום דרך להימנע מהם, משום שהם מייצגים כללי ברזל שבלעדיהם לא ניתן יהיה להצליח בתחום המסחר.

חילקתי אותם לארבע קטגוריות: קביעות, התבוננות, ציות והימנעות. כל חוק נתון למשבצת שלו וכך נוכל לעשות סדר מן הבלגן. כמובן שלא הרחבתי לעומק על כל פרמטר כדי לשמור על טקסט מתומצת, לכן מידע רב יהיה חסר, אך העקרונות נשארים אמינים בין כה וכה.

קביעות

קביעות (תנאים למסחר):

רשימת מעקב: זהו תנאי חובה מקדים לכל סוחר. רשימת מעקב תורמת באיתור טופ-גיינרס במהירות, משום שרוב המניות הקיימות בארכיון לא יממשו את התרחיש המיועד להן על פי נוחיות הסוחר. זה אומר שעל מנת לממש את הפוטנציאל הקיים במניות שזיהינו, עלינו לשמור מעקב ולחכות לרגע הנכון שבו התיאוריה יוצאת לפועל.

בניית תרחיש (תיאוריה): לאחר שאיתרנו מניה, עלינו לבסס תרחיש עתידי שהיא עלולה להציג כאשר הפוטנציאל שמצאנו בה יציג את עצמו. מדובר בתהליך המיועד לסוחרים מנוסים יותר, אך קריטי להבין שאין כניסה למניה ללא בניית תרחיש, הרי שהוא מייצג את ההבנה שלנו אודות מצב נתון של מניה מסוימת. בניית תרחיש מצריכה הבנה טכנית ועסקית של התחום, לכן מדובר בשלב מתקדם של הלימודים.

סטופ-לוס (סיכון/סיכוי): הגדרת יציאה מן המניה עולה בחשיבותה על הגדרת הכניסה. זהו הפרט הקריטי ביותר למסחר וזהו בהחלט החלק הקשה ביותר לסוחרים להסתגל אליו. אף סוחר לא אמור להיכנס לעסקה טרם הגדיר נקודות יציאה ברורות, אחרת הוא ימצא את עצמו שוקע במרדף חסר תכלית אחר התרחיש שבנה, במקום להקשיב לתנועת המחיר בעת היתקלות בנקודות קריטיות.

תמיכות/התנגדויות: כיצד נדע לאן המחיר עתיד לזנק או ליפול? עלינו לאתר נקודות קריטיות בגרף באמצעות הצבת תמיכות/התנגדויות אשר יסמנו עבורנו את הדרך לתנועות מחיר עתידיות. ללא ידע אודות נקודות קריטיות בגרף אין ביכולתנו להבין מדוע מניה נעצרת בעת מסחר ואנו עלולים להיכנס לפאניקה כתוצאה מכך. זאת ועוד, ללא תמיכות והתנגדויות לא נוכל להגדיר נקודות כניסה ויציאה אופטימליות, הרי שהן אבני הפינה אשר מבססות את הבנתנו אודות הנקודות הקריטיות ביותר. למידע נוסף על הצבת תמיכה והתנגדות ניתן להכנס לקישור הבא: https://www.tradestreet.co.il/?p=43759

התראות במערכת המסחר: הדרך היעילה והנוחה ביותר לשמור מעקב אחר מניות ברשימה תהיינה הצבת התראה במערכת המסחר. לאחר שהצבנו תמיכות/התנגדויות ואנו מודעים לנקודות הקריטיות בגרף, נמקד אותן באמצעות התראות בנקודות מחיר ספציפיות. כאשר המניה מגיעה למחיר הנקוב, התראה תזנק על מסך המחשב, בפלאפון ואפילו במייל אם נרצה בכך. זהו כלי יעיל ושימושי לשמירת "מעקב עיוור" אחר מניות השקועות לעת עתה בתרדמת, או שאינן רלוונטיות למסחר כרגע מסיבות אחרות.

התבוננות

התבוננות (הרחבת הפרספקטיבה):

שמאלה: המשמעות של התבוננות שמאלה היא הבהרת התמונה הקיימת בגרף תוך-יומי (דקה, 5 דק' ורבע שעה) באמצעות הזזת הגרף שמאלה. כך נאתר נקודות מימים עברו שבהן המניה עלולה להיתקל ואיתן היא תיאלץ להתמודד, על מנת להוכיח עבורנו את מידת הכוח שהיא נתונה לו. כאשר אנו שרויים בספק, עלינו להזיז את הגרף שמאלה ולוודא שלא היו נקודות קריטיות שפספסנו.

מחזור מסחר: ללא מחזור מסחר, אין מסחר. מחזור המסחר (volume) הוא סממן אשר מעיד עבורנו שהמניה בחיים. זהו הנתון אשר מציג את החלפת הידיים של המניות, מה שאומר שמחזור מסחר גבוה מעיד על יכולתנו לרכוש מניות. יתרה מזו, כאשר מחזור המסחר גבוה, איננו צריכים לדאוג בנוגע לשיגור הפקודה. סוחרים רבים נתקלים במניות שהם משגרים בהן פקודות ללא הצלחה והם לא מבינים מדוע זה קורה. ובכן מחסור במחזורי מסחר הוא הגורם העיקרי לכך. ללא קונים, לא ניתן יהיה לממש (למכור) פוזיציה. ללא מוכרים, לא ניתן יהיה לרכוש מניות ולהיכנס לפוזיציה. ללא מחזור מסחר הכניסה והיציאה יהיו מעורערות וכך גם הביטחון של הסוחר. לכן מחזור מסחר הוא תנאי חובה טרם שיגרנו פקודה.

תנודתיות: תנודתיות היא המדד שקובע את מידת התפוצה של סחורה מסוימת בשווקים. במילים אחרות, כל תזוזה בכל מניה נובעת בעקבות דרישות הביקוש של החברה, לכן מסחר תנודתי מוגדר על פי הביקוש שעולה על תנאי ההיצע. תנודתיות נמוכה/בינונית מתאימה למסחר סווינג ואף להשקעות. תנודתיות גבוהה תואמת למסחר מומנטום בעקבות התנועות החדות המצריכות מעקב תוך-יומי והתבוננות אינטנסיבית בתנועת המחיר. תנודתיות מייצגת את הדם של הסוחר. הסוחר משועבד לתנודתיות משום שבלעדיה לא קיים סיכון וגם לא הזדמנות. סיכון והזדמנות מייצגים שני צדדים של אותו המטבע, והוא נקרא תנודתיות.

מקרו/מיקרו: מסחר מתחלק למומנטום וסווינג, לכן אף סוחר לא יכול להישאר מקובע תחת אחת הנישות ולהרוויח בעקביות. כל סוחר מוכרח להתגמש לפוטנציאל הקיים במסחר איטי ולא רק לחפש התעשרות מהירה. בעיה נפוצה בקרב סוחרים היא שהם מאמינים בלב שלם שניתוח גרף תוך-יומי מספיק למען הבנת המניה, אך קו מחשבה זה מטעה ומוביל להפסדים רבים. הצורך להסתכל על התמונה הגדולה (מקרו) באמצעות התבוננות בגרף יומי,שבועי וחודשי, שווה בערכו להתבוננות תוך-יומית של תנועת המחיר (מיקרו). מיזוג בין שתי הפרספקטיבות תועיל רבות להבנת הסטטוס של המניה וכמו גם לאיתור נקודות קריטיות מן העבר, אשר יתרמו לנבא תנועות מחיר עתידיות.

הון-מניות צף נמוך: זהו היצע המניות של החברה -הון-מניות צף (float) מייצג את מספר המניות העומדות לרשות הסוחרים במניה מסוימת; המניות הנגישות לציבור. המספר שמייצג המ"צ קובע כמה מניות נסחרות ביום-יום בידי סוחרים, להבדיל מהון-המניות הכולל (outstanding shares) המתאר את סך המניות העומדות ברשות החברה (אם להחסיר הון-מניות כולל בהמ"צ ניתן יהיה להבין כמה מניות עומדות ברשות הגוף הפיננסי -כמה כוח מינוף יש לה וכו'). כאשר המ"צ נמוך (היצע נמוך), ועולה הביקוש לסחורת החברה, תנאי ביקוש והיצע פיננסיים בסיסיים נכנסים לתוקף ומחיר המניה יזנק בהתאם. קריטי להבין שבמידה והביקוש עולה על ההיצע בהרבה, התנודתיות תגדל גם היא והסיכון במסחר מתרחב גם כן. אם תנודתיות היא המפתח לליבו של כל סוחר, הרי שתחת תנאי היצע נמוכים וביקוש גבוה, נרצה לראות תנועות מסיביות שיועילו לזירוז תנועת המחיר.

זרזים טכניים: נר היפוך, שמירה על עיקרון מומנטום, פערים (גאפ), תצורה טכנית -כל אלו מייצגים את הניראות החיובית המוצגת בגרף שעלינו לאתר למען אימות התיאוריה שלנו. עלינו לחפש תצורות אשר ביכולתן לזרז את תזוזת המניה, ועליהן להציג תצורות אוניברסליות שנדע לזהות כזרזים טכניים. אם נדע לזהות כיצד נראה גרף חיובי, בהיעדר חדשות חיוביות או פירסום דוחות נוכל להניח שתנועה חיובית לא מוצדקת של המניה מבוססת על התצורה הטכנית שלה, מה שיועיל לנו בשיגור הפקודות וניהול המסחר בהתאם לסיטואציה.

זרזים עסקיים: בקצרה, מדובר בחדשות או דוחות חיוביים שמפרסמת החברה. האם היא מודיעה על כנס? לשם איזו תכלית הכנס מתרחש? האם החברה פרסמה דוחות חיוביים או שליליים? מהו שיעור הרווח/הפסד הגולמי? מהו סטטוס החברה ביחס לתחזיות האנליסטים? האם היא ביצעה ספליט או ספליט-הפוך? האם היא הודיעה על מיזוג עם בעלת-ברית חשובה? האם החברה הכריזה על מינוי מנכ"ל חדש? האם החברה פירסמה אישור תרופה? האם היא הודיעה על פסילת התרופה? שאלות מסוג זה מבססות את הידע הפונדמנטלי היסודי ביותר אשר אחראי להבנה העסקית של החברה. ללא הבנה של הזרזים העסקיים, מעטים הם הסוחרים אשר מצליחים בשוק-ההון לטווח הארוך.

ציות

ציות (חוקי משמעת):

לחתוך הפסדים מהר: נגיד שביססנו תרחיש. קבענו את כל הנתונים שצריך היה לקבוע וביססנו את עמדתנו אודות המניה. מה קורה אם המניה הולכת נגדנו? כמה זמן ניתן לה להתהפך עלינו טרם החלטנו לצאת מפוזיציה? ובכן, החוק לחתוך הפסדים מהר קובע שבשום פנים ואופן אסור לתת למניה לחרוג מגבולות הסטופ-לוס, אם ביססנו אותו בהסתמך על נתונים שניתחנו לעומק טרם נכנסו לעסקה. הרי שיהיה מדובר בחריגה מן החוקים ועל כן חריגה מגבולות המשמעת העצמית. לחתוך הפסדים מהר משמעותו לוותר על האגו בעת מסחר ולתת למחיר לדבר. לא סתם ניתחנו את המניה וקבענו נקודות מחיר קריטיות, לכן עלינו להקשיב ולהאמין בעצמנו טרם הנחנו למניה להחליט עבורנו. אבל, אם המניה זזה נגדנו, מה שחשבנו שמגדיר אמת מתגלה כשקר, לכן עלינו להסתגל בהתאם ולשנות את קו המחשבה בהסתמך על תנועת המחיר הנוכחית.

סבלנות: סבלנות היא המפתח להצלחה. אם הבנו שהתעשרות מהירה היא לא המנטליות הנאותה לסוחרים, נסיק שללא סבלנות לא נצליח ליישם אף תוכנית בשלמותה וכך נפספס הזדמנויות ונצבור טינה כלפי השוק. רק מסחר חפוז ובהול (תוצר של חוסר הכנה וחוסר משמעת) מוביל לשיגור פקודות פזיזות ואובדן כספים ומוטיבציה. סבלנות תוכיח את עצמה לאורך הזמן ועל מנת לשמור עליה יש לנהל רשימות-מעקב ולהשגיח על הרווחים וההפסדים לאורך חודש המסחר האחרון. צפייה בתוצר הסופי לאחר חודש של משמעת תביא לידי הכרה מודעת את הכוח הגלום בסבלנות.

תיזמון: זה לא משנה מה חשבנו שיקרה, מה שמהווה חשיבות אמיתית הוא מה שקורה בפועל. המחיר הוא המלך, כמו שאומרים, לכן התיזמון של הכניסה מצריך הבנה מעמיקה של ניתוח טכני וביסוס יסודי אודות הפן העסקי של החברה. תיזמון עסקה מצריך את הרגע הנכון לשגר פקודה כדי לא למצוא את עצמנו בצידה הנגדי של תנועת המחיר.

חלוקת כמויות: חלוקת כמויות מתייחסת לכך שאיננו צריכים להיכנס פעם אחת בכמות מלאה ולחכות שהמניה תזוז לכיוון הרצוי. הרי כמה שנשלם יותר, כך כל תנועה קטנה במחיר תשפיע ביתר קלות על הרווח וההפסד שלנו, מה שיוביל לחרדות בעת מסחר ויציאה בהולה מן הפוזיציה גם אם נכנסנו ברגע הנכון והעסקה הייתה אידאלית. עלינו לחלק את הכמות שהחלטנו להקריב למען העסקה לשלוש או ארבע כמויות קטנות, כדי להגדיל את טווח הסיכון/סיכוי שברשותנו וכך גם נפחית חרדה ונסחור בשלווה. אם נכנסנו לפוזיציה והיא הולכת נגדנו, אסור לנו בשום פנים ואופן להוסיף כמויות. אך ורק כאשר תנועת המחיר לטובתנו נוכל להסיף כמות ולתת למניה לעבוד -אחרת נצטרך לחתוך הפסדים מהר.

הימנעות

הימנעות (הסכנות הפסיכולוגיות הנפוצות):

הסחות דעת: על מנת לשמור על ריכוז מוחלט, עלינו להימנע מהסחות דעת כדי לא למצוא את עצמנו חרדים בשל תנועות מחיר שקפצו ברגעי שאננות. כאשר התנודתיות גבוהה והאצבע על ההדק, כל רגע שבו נסיח את דעתנו עלול להוביל לקריסה פוטנציאלית של התרחיש וכל מה שחשבנו שידענו יעמוד בספק. להישאר מרוכזים באמצעות ניתוק מוחלט מגירויים חיצוניים יתרום לנו בניתוק הסחות דעת אשר יגרעו מביצועינו בזמן אמת. למידע נוסף אודות הצבת מטרות שיועילו לסירוב והתמודדות עם גירויים חיצוניים יש להיכנס לקישור הבא: https://www.tradestreet.co.il/?p=44239

חרדת החמצה (FOMO): חרדת ההחמצה היא התופעה הנפוצה ביותר בקרב סוחרים אשר מונעת הצלחה ומובילה להפסדים רבים. חרדה זו נובעת בעיקר מהנטייה האנושית לרדוף אחר הזדמנויות בלי להבין שאין ביכולתם לממש כל תזוזה של כל מניה שעל פניה נראית חיובית. לקריאה נרחבת על תופעה זו אתם מוזמנים להיכנס לקישור הבא: https://www.tradestreet.co.il/?p=43714

שיתוק בעקבות ניתוח (analysis paralysis): לעיתים אנו עלולים לנתח מניה לעומק, אך בעקבות ספקנות וחוסר אמון לא נדע האם המידע שרשמנו אמין או לוקה בחסר. מחשבה מעורערת זו עולה בעיקר כאשר הזמן לסחור מגיע, ואנו מוצאים עצמנו אבודים בין השורות, בלי יכולת לבצע אף פעולה בגלל הפחד שנובע מחוסר ביטחון במידע שגיבשנו. עלינו, אם כן, לאמת את התוכן ולחזור על חומר הלימוד אם ברצוננו לאשש את המידע. בנוסף לכך, עלינו להבין שבתחום המסחר (בדומה לתחומים נוספים רבים) הפשטות עולה על המורכבות. לא תמיד מה שמורכב נכון, ולעיתים נגלה שדווקא בפשטות גלומה ההצלחה וההבנה של הנושאים המורכבים ביותר.

תשישות: לסחור בעת תשישות תוביל לקבלת החלטות שגויות בעת מסחר. עלינו להגיע לעבודה רעננים ומלאי מוטיבציה ואנרגיה מנטלית, אחרת לא נוכל לייעל את הידע העומד לרשותנו בעת הצורך. תשישות פיזית או מנטלית גורמת להחלטות מעורערות והצטברות עצבים וכעס כלפי השוק, למרות שמקור הסיבות עלול להיות שונה לחלוטין. עלינו לסחור עם ראש נקי ולא לתת לעייפות לתפוס במה מרכזית, ההשלכות לכך חמורות מכדי לקחת את הסיכון.

 

הראה עוד

Ben Kogan

בן קוגן; לומד פסיכולוגיה באופן עצמאי 4 שנים. לומד מסחר בשוק ההון שנתיים.

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close
Close