מילון המושגים של טריידסטריטסחורות, מדדים ומט"ח

מדד מכירות בתים קיימים

מדד מכירות בתים קיימים (Existing Home Sales) הוא אינדיקטור מוביל המסכם את מספר המכירות של בתים קיימים ביחד עם מחירי המכירה הממוצעים. הדו"ח משוחרר ב-25 בכל חודש על-ידי האיגוד הלאומי של המתווכים ומחולק עפ"י האזורים בארה"ב.

ההבדל בין מכירות בתים קיימים לבתים חדשים

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בארה"ב אוספת ומפיצה נתונים חדשים על מכירות הבתים. הלשכה מגדירה "מכירת בית חדש" כאשר מתבצעת חתימה על חוזה מכירות ביתי או שמתקבל פיקדון. בנוסף לכך המידע נאסף מהיתרי הבנייה החדשים ברמת המדינה, כאשר הבית יכול להיות בכל שלב של תהליך הבנייה, כולל פרויקטים שעדיין לא התחילו, כאלו הנמצאים בבנייה ובתים גמורים.

איגוד המתווכים הארצי מגדיר מכירת בית קיימת, כמכירה אשר הושלמה וחוזה המכירה נסגר. בנוסף רוב מכירות הבתים הקיימים כרוכות משכנתא, תהליך אשר עשוי להימשך 30-60 יום עד אשר ייסגר. ולכן, סביר להניח כי הנתונים הקיימים למכירה כוללים את החוזים אשר נחתמו חודש או חודשיים לפני הדו"ח.

בהינתן הבדלים אלה, מגמות במכירות בתים חדשים נוטות להוביל מכירות של בתים קיימים בחודש או חודשיים. בגלל השהיה הזו, האיגוד הלאומי של מתווכים יצר סדרת נתונים שעוקבת אחר מכירות ממתינות של בתים קיימים.

למה זה חשוב למשקיעים?

מדד מכירות הבתים הקיימים נחשב למדד מוביל מכיוון שהוא מגיע לרמות הגבוהות כאשר הכלכלה יוצאת ממיתון. בנוסף הוא מציג מדגם גדול יותר הכולל גם מכירות של דירות, לעומת דו"ח התחלות השיכון, ולכן יהיה יותר מדויק.

המדד מציג את רפיון שוק הדיור, שכן פירושה של עליה באספקה החודשית הינה ירידת המחירים ומלאי הדירות לרמות נמוכות ונורמליות יותר.

נתוני המחיר בדו"ח יציגו את אחוזי השינוי לעומת התקופה המקבילה אשתקד, ולעומת החודש הקודם.

ומה עם מדד מכירות בתים בהמתנה?

חשוב לדבר גם על מדד מכירות הבתים בהמתנה (Pending Home Sales Index (PHSI)) מכיוון שבסופו של דבר שניהם שייכים לאותו הסקטור.

מדד זה הוא אינדיקטור מוביל למכירות בתים עתידיים, אשר עוקב אחר מכירות בתים שבהם החוזה נחתם, אך העסקה טרם נסגרה, מכיוון שבדרך כלל לוקח ארבעה עד שמונה שבועות כדי לסגור את מכירת הבית לאחר חתימת החוזה.

שני המדדים משוחררים פחות או יותר באותו הזמן בחודש, אך נוטים להאמין כי מדד מכירות הבתים בהמתנה הוא המדויק מבין שניהם בשוק הנדל"ן, ויודע להראות תמונת מצב חודש-חודשיים קדימה בהיבט מכירות הבתים.

בכך הוא גם עוזר למתווכים לחזות מכירות ולייעץ ללקוחות שלהם על אסטרטגיות למכירת וקניית נכסים. בנוסף הוא משקף גם את התנאים הכלכליים ואת אמון הצרכנים.

הראה עוד

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close
Close