מילון המושגים של טריידסטריט

מהו ספין אוף ואיך זה משפיע על המשקיעים

ספין אוף הוא תהליך שבו חברה מפצלת מתוכה חטיבה או יחידה עיסקית וכל אחת מהן הופכת להיות ישות עצמאית. בעלי המניות מקבלים דיבנד מיוחד בצורת מניות בחברה החדשה.

החברה הגדולה נקראת חברת האם, ואילו החלק שפוצל ממנה הופך להיות חברת הבת. בדרך כלל חברת הבת ממשיכה לקיים קשרי גומלין ונתמכת על ידי חברת האם, לעיתים באמצעים טכנולוגיים, פיננסיים, או של כוח אדם.

דוגמאות מהשטח

שתי דוגמאות מוכרות.

חברת איביי שפיצלה מתוכה את חברת פייפאל שהיתה בבעלותה עד לשנת 2015. פייפאל שהתמקדה במערכות סליקה מתקדמות, ואיביי שהתמקדה באיקומרס החליטו על פיצול החברות והפיכתן לישויות עצמאיות כדי לאפשר לכל אחת מהן לגדול לכיוונים אחרים.

דוגמא נוספת היא חברת EXPEDIA המתמחה במתן שירותי טיסות זולים, שנפרדה מחברת TRIP ADVISOR בשנת 2011.

 

סיבות לפיצול

מטרת הפיצול היא להעלות את ערך העסקים, באמצעות הפרדה של חטיבות שלא נוהלו כהלכה, או שלא מיצו את הפוטנציאל הגלום בהן.

החוליה החלשה

יחידה או חטיבה עיסקית שאינה מספקת את התוצאות הרצויות לחברה, בין אם במכירות, בניהול כושל או אינה מתפתחת כפי שציפו. אך דורשת משאבים רבים להמשך פעילותה. חברת האם יכולה להחליט לוותר על החטיבה ולפצל אותה מתוכה כדי שתוכל להמשיך ולהשקיע את משאביה במקומות מתאימים יותר.

הסופר סטאר

חלק מהחברה פונה לדרך אחרת. חטיבה כלשהיא בחברה מתפתחת לכיוון שונה, או אחר ממה שהחברה תכננה במקור. במקרה כזה החברה תעדיף לפצל מתוכה את אותו חלק וליצור שתי חברות שכל אחת מהן מתמקדת בתחום אחר ובכך להגדיל משמעותית את הערך המוסף של כל חברה.

חצי חינם

חברה שעמדה למכירה במשך זמן מה ולא הצליחה להמכר, יתכן ותעדיף ל"הפטר" מחלק מהחטיבות שלה שלא נראות מספיק אטרקטיביות בעיני הקונים. וכך ליצור כמה חברות נוספות עבור המשקיעים הקיימים. וגם להמכר על הדרך.

ומה יוצא למשקיעים?

מחקרים בארה"ב, הראו כי חברות ספין אוף (חברות בת) הביאו לתשואות גבוהות יותר למשקיעים. לפי אתר פורבס, מדד מניות הספין אוף של בלומברג, שמודד חברות שעברו ספין אוף בשלוש שנים האחרונות, מראה עלייה של 19% בחודשיים הראשונים של 2019 וזאת לעומת ה S&P  שעלה בפחות מ 12% באותה תקופה.

 

מקורות:

http://bit.ly/2I8nRJN

https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000979766

https://www.investopedia.com/terms/s/spinoff.asp

 

***אין באמור המלצה לקניה או מכירה של ניירות ערך, הכותב עשוי להחזיק בנייר וזהו אינו תחליף לייעוץ פרטני המותאם לצרכיו האישיים של כל אדם

 

הראה עוד

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker