השקעות בשוק הישראלימילון המושגים של טריידסטריט

מהן מניות דואליות

מניה הנסחרת בשתי זירות מסחר נקראת מניה דואלית. היא נסחרת בדרך כלל במדינת המקור ובבורסה נוספת. למשל, מניית סודה סטרים הנסחרת בבורסת ת"א ובנאסדק.

 

קצת היסטוריה

מניות דואליות נולדו כתוצאה מרצון הבורסה בת"א להגדיל את היקף המסחר ואת רשימת החברות האיכותיות בבורסה.

באוקטובר 2000 אישרה הכנסת את תיקון מספר 21 לחוק ניירות ערך, המקל על חברות ישראליות שמניותיהן נסחרות בארה"ב, להירשם למסחר גם בתל-אביב ("רישום כפול"). ביולי 2005 הורחב הרישום הכפול לחברות הנסחרות ברשימה הראשית בבורסת לונדון ובנאסדק . במהלך 2018 נוספו במסגרת הרישום הכפול גם הבורסות בטורונטו, הונג קונג וסינגפור.

כיום נסחרות בבורסה בתל אביב עשרות חברות דואליות – הנסחרות במקביל בתל אביב ובבורסות בחו"ל.

 

 

טוב לבורסה, למשקיעים פחות

הבורסה שפתחה את שעריה לחברות שנסחרות בחו"ל, לא דרשה מהן עמידה ברגולציה מקומית, אלא המשך עמידה ברגולציה שבה נסחרת המניה מלכתחילה.

בנוסף, לא דרשו שהדיווחים יתפרסמו בהתאם לחוקי הבורסה בת"א אלא קיבלו את הדיווחים שהן מגישות ל SEC כמנפיקות זרות. זאת למרות שוועדת מומחים שהוקמה על ידי רשות ני"ע קבעה כי כללי הדיווח החלים על מנפיקות זרות בארה"ב אינם מגינים די הצורך על ציבור המשקיעים בישראל.

בעקבות כך הוחלט כי חברה דואלית, הרוצה לגייס הון בישראל תתחיל לדווח לאחר הגיוס בהתאם להוראות החלות על חברות מקומיות. אך החלטה זאת לא עמדה במבחן המציאות כאשר בשנת 2003 חברת סאפיינס החלה לנהל רישום כפול במטרה לגייס הון בישראל.

החברה החלה בגיוס על בסיס תשקיף מדולל ומבלי שנדרשה בדיווח נוסף לאחר הגיוס. המצגות המנופחות שהקרינה סאפיינס לגופים מוסדיים הלהיבו את משקיעי הכסף הטיפש והמניה זינקה ב ב-30%. בפברואר 2004, יצאה לאור האמת העגומה על עסקי החברה, והמניה צנחה ב- 70% על פני שישה חודשים.

דיווחי חברות המנהלות רישום כפול שאינן מלוות בתשקיף מלא, לקראת הנפקה בישראל מושכות משקיעי כסף טיפש ומעלות מחזורים. האכזבות וירידות השערים, כדוגמת סאפיינס  מגיעות ובגדול.

 

 

איך בכל זאת מרוויחים ממניה דואלית

באמצעות ארביטראז'. פער מחירים בין שתי הבורסות בהן המניה נסחרת.

כאשר יש פער מחירים בין שתי בורסות, אפשר לקנות את המניה בבורסה שבה המחיר נמוך יותר ולמוכרה בבורסה שבה היא יקרה יותר. זוהי פעולה חוקית לכל דבר אך מוגבלת בזמן. ימי המסחר מוגבלים בין שני לחמישי כי בישראל לא סוחרים ביום שישי, ובחול לא סוחרים ביום ראשון. וכנ"ל לגבי שעות המסחר שהן מוגבלות בשל הפרשי השעות.

 לרשימת המניות הדואליות בבורסה

 

 

מקורות:
https://www.haaretz.co.il/misc/1.1379942
https://info.tase.co.il/Heb/about_tase/corporate/Pages/history.aspx

הראה עוד

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close
Close